Dünyanın her yerinden köy okulları

  • Eğitimpedia
  • Okul
  • 1 Ağustos 2020

Köylerde ve daha kırsal kesimlerde, çocukların eğitim gereksinimlerini karşılamak üzere açılan, daha çok köy yaşamına ve ihtiyaçlarına göre şekillenen programı ile kent okullarına göre daha küçük olan birimlere köy okulu deniyor. Metroya 5 dakika, alışveriş merkezine 3 dakika olan değil, eve 30 dakika, hastaneye 1 saat belki 3 saat demek. Aynı sınıfta abla, abi, kardeş okumak demek, tertemiz bakan 50 küsür çift göz demek, ısınmak için sobayı yakmak demek, soba üzerinde ısınan minik eller demek…İşte sizler için derlediğimiz köy okulları…

1-Hindistan/Bihar

Hindistan’da bulunan köy okulu sadece düşük gelirli ailelerin çocuklarına eğitim veriyor. 5-16 yaş çocuklarının eğitim aldığı okulun mevcut öğrenci sayısı 250 ve yarısı kız çocukları. Okuma yazma bilmeyenlerin oranının %60 olduğu bölgede, erken evlilik, çalışma ve gebelik gibi faktörleri düşündüğümüzde okul mevcudunun yarısının kız olması mutluluk veriyor. Almanya’da bulunan bir sivil toplum kuruluşu tarafından okulun kalem, kağıt gibi temel ihtiyaçları destekleniyor.

Daha Fazlası: http://www.karunadeutschland.org/en/content/dobhi-village-school-education-privilege

2-İngiltere

 

“Başarı ile beslenen ve mutluluğun birlikte başarıldığı bir okul” sloganıyla mutluluk ve başarının misyonlarından olduğunu vurguluyorlar. 2-6 yaş çocuklarına eğitim veren okul, eşitliğe önem veren mutlu çocuklar yetiştirmeyi amaçlıyor. Çocukların cisiyeti ve ırkı ne olursa olsun, becerileri doğrultusunda en iyi eğitimi hakettiklerini ve bu doğrultuda çocukların sahip olduğu tüm potansiyeli gerçekleştireceklerini ifade ediyor.

Daha fazlası: http://www.csgvillageschool.org/

3-Tanzanya

3-7 yaş aralığında 60 öğrencisi olan Godvin Okulunun 1 sınıfı var ve tüm çocuklar bu sınıfta eğitim görüyor. Geçen yıla kadar masa ve sandalyesi olmayan okulda, çocuklar aynı kaptan su içiyorlardı. Yapılan yardımla masa ve sandalyelere, kalem ve kağıtlara, okuma kitaplarına sahip oldular.  Bahçe zamanında yüzlerindeki gülümseme ne kadar içten, doğal…

Daha fazlası: http://www.africaspromisevillage.org/the-school/godwin-school/

4-Türkiye/Mardin

 

Mardin’in sosyoekonomik düzeyi düşük köylerinden biridir ve okulun kaleminden silgisine, defterine, projeksiyon aletine kadar br çok ihtiyacı bulunmaktadır. Öğrenci sayısı 50’dir. Çocuklar okulun temizliğinden, bahçe düzenine kadar bir çok etkinlikte aktif olarak yer almaktadır.

Daha fazlası: http://www.kardesokullar.com/okullar/mardin-mazidagi-alankus-ilkokulu-yardim-istegi.html

5-ABD/Pennsylvania

 

Teknolojiyi kullanmayı reddeden ebeveynlerin çocukları “Amish” köy okulu tarzında yerlerde eğitim alabiliyor. 8. Sınıfa kadar tek bir sınıfta eğitim alan çocuklar, 8. Sınıftan sonra ebeveynleri tarafından düzenlenen bir programa devam ediyorlar. Tek bir sınıfta eğitim almanın amacı, dünyevi olay ve durumlardan uzaklaşarak matematik, okuma ve yazöa çalışmalarına odaklanmaktır. Toplum ile işbirliği ve önemi de sürekli vurgulanmaktadır.

Daha fazlası: http://lancasterpa.com/amish/amish-schools/

6-Çin

 

Çin’in kırsal bir kesiminde bulunan bu köy okulunda farklı yaşlardan 14 öğrenci tek bir sınıfta eğitim alıyor. Bağış kabul eden okul, maddi sıkıntılarla eğitime devam etmektedir.

Daha fazlası: http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/asia/china/9100798/Chinese-village-turns-school-into-car-dealership.html

Derleyen: Özlem Öztürk

 

 

 

 

 

 

Kapatmak için ESC tuşuna basınız