Sınıf Nedir?

Öğretmenler! Sınıf denince aklınıza ne geliyor?

Şu tanımı seviyorum: Sınıf, öğrenme alanıdır.

Yani dört duvarının ve bir tavanının olması gerekmez.

Bununla birlikte pek çoğumuz hâlâ “sınıf”la, “oda”yı karıştırıyoruz. Alışılagelen şey, kapalı mekânda ders yapmak olsa da bu artık değişiyor. Giderek daha fazla okul, dışarıda ders yapmanın faydalarını gösteren kanıtları benimsiyor ve bu beni çok mutlu ediyor.

Ancak pek çok öğretmen, dışarıda ders yapmayı nasıl rutin hale getirebileceğini bulmakta zorlanıyor. Bazen ne yapacaklarını ya da nasıl planlayacaklarını bilemiyorlar. Ya da çocukların güvenliği ve velilerin diyecekleriyle ilgili endişeleri oluyor. Çocuklar nasıl davranacaklar? Müfredatın yetiştirilmesi gerekirken dışarı çıkmak zaman kaybı olmayacak mı? Risklerin değerlendirilmesi gerek, sonra yağmur…

Korkmayın. Yardım hemen elinizin altında. Sadece size engel olarak görünen şeyleri sizin, öğrencilerinizin ve okulunuzun için işe yarayacak bir şekilde yeniden değerlendirin. Eğitim uzmanı Heather Coe’nun bu konuda bazı önerileri var.

1. Bir ormana ya da pahalı bir okul gezisine ihtiyacınız yok.

Yakınlarınızda bir doğal alan yok mu? Ya da yemyeşil bir oyun alanı? Doğal alanları ziyaret etmek için paranız da olmayabilir. Püf noktası şu; nehirleri, parkları, tepeleri ve çayırları unutun. Doğa her yerdedir. Kapının üstündeki örümcek ağına, kayaların altındaki ağaç bitlerine, kaldırımdaki çatlaklarda boy veren papatyalara, ahşap çitin yıpranmış kenarlarına, ağaçtaki kurtçuklara bakın. İşte doğa karşınızda!

Hatta bu, en “gerçek” doğa olduğu için eğitim anlamında daha da iyidir çünkü böylece çocuklar hayatlarının diğer canlı türleriyle nasıl iç içe olduğunu anlarlar. Yani sadece biyoloji değil, felsefe dersi de yapmış olursunuz!

2. Uzman olmanıza gerek yok.

Öğretmenler bana sık sık isimleri, olguları bilmediklerini söylerler. Bir yaban arısıyla saksağanı birbirinden ayıramamanız önemli değil (şey, aslında bu korkunç bir durum ama meseleyi anladınız). Aslında, onlara bilgi dağıtmanız gerektiği fikrini bir kenara bırakarak çocukları kendi kendilerine öğrenmeleri için yönlendirebilirsiniz. Bu, onlara kazandırabileceğiniz güçlü bir özelliktir.

Bir öğretmenin şöyle diyor: “Çocuklar yapmak istedikleri şeyleri ve etkinliklerimizi yönlendiriyorlar çünkü bu benim programım değil, onların öğrenmeyle ilgili kendi programları. Ben, çocukların öğrendikleri şeyleri derinleştirmek  ya da genişletmek için bir fırsat görüdüğümde hemen ortaya çıkıyor ve bu bilgiyi bir atlama tahtası olarak kullanıp onların başka bir şeye geçmesini sağılıyorum.”

3. Müfredatı yetiştirmek için dört duvara ihtiyacınız yok.

Coe, pek çok okulun oyun alanlarını sadece çocukların derslere ara verdiklerinde vakit geçirdikleri yer olarak gördüğünü söylüyor. Derslerde içeride oturursunuz, sonra oyun oynamak için dışarı çıkarsınız. Bu düşünceyi hemen kafanızdan silip atın! Açık havada bir şeyler öğrenmek “özel” ya da “farklı” bir şey değildir, öğrenmektir. Tıpkı, Serena Williams’ın “kadın sporcu” değil, “sporcu” olması gibi.

Coe, “Öğretmenler müfredatı takip etmek ve yetiştirmek için çalışma kâğıtları ve yeni teknolojiler yerine bitki ve hayvan örtüsüyle yakınlarındaki çevreyi araç olarak kullanabilirler” diyor.

Bir öğretmen, bir ağacın altında oturmuş, öğrencilerine kitap okurken çocuklardan birinin bir ağaçkakan sesi duyduğunu anlattı. Bunun üzerine dersi kesmişler ve küçük kız sınıf arkadaşlarına duyduğu sesten ve kuştan söz etmiş. Öğrenci aslında planlanmamış bir şekilde, sınıf arkadaşlarının önünde bu şekilde konuşarak, dil gelişimi ve iletişim becerileri açısından bir fırsat yakalamış.

4. Sağlık ve güvenlik – çocukları da işin içine katın.

Öğrencilerinizin tehlikeli durumları ayırt edip fiziksel riskleri tartabilmesini sağlayın. Yağmur yağarsa ne yaparsınız? (Hava tahmini ne demektir?) Isırgan otuna değerseniz ne olur? (Isırgan otları neden bizi yakar?) Bir ağacın tırmanmak için güvenli olup olmadığını nasıl anlayabilirler? Burada karşımıza yine harika bir ikincil etki çıkıyor. Coe, “Güvende olmayı ve başarmayı planlamak, herkesin birbirinin güvenliğinden sorumlu olduğu, birbirini koruyan bir topluluğun oluşturulması demektir” diyor.

Kaynak: http://www.thewildnetwork.com/what_is_a_classroom

Kapatmak için ESC tuşuna basınız