Fark Yaratan Öğretmenler - Kiran Bir Sethi (Hindistan)

Varkey Vakfı, tarafından verilen Global Öğretmen Ödülü finalistlerinden Kiran Bir Sethi, Hindistan'da 2001 yılında Riverside Okulu'nu kurdu.

“Öğretmenlik yapıyorum, çünkü öğrenmeyi çok seviyorum! Ve bir gün asla diğerine benzemez. Bu yüzden her gün bir kaşif ya da bir sanatçı, bir sihirbaz ya da bir hikaye anlatıcısı oluyorum! Ne eğlence ama!”

Varkey Vakfı, tarafından verilen Global Öğretmen Ödülü finalistlerinden Kiran Bir Sethi, Hindistan’da 2001 yılında Riverside Okulu’nu kurdu. Modern eğitim yerlerinin hayal gücüne, duygusal sağlığa, seçme hakkına çok değer verdiğini fark etti. Öğrencilerin yaratıcı bir şekilde dünyayı keşfettikleri, kendilerini geliştirdikleri ve başkalarına değer verdikleri yeni bir eğitim modelinin gerekliliğine inandı.

Kiran’ın öğretme yönteminin temelini, basitleştirilmiş bir Tasarım Odaklı Düşünme yaklaşımı oluşturuyor. Bu öğrencilerin sadece zihinsel olarak değil empati kurarak da anlamasını sağlıyor ve akademik öğrenmeyi gerçek dünyanın içinde sağlamaya çalışıyor. Örneğin su filtrasyon sistemini öğrenen 9. sınıf öğrencileri, düşük gelirli insanların yaşadığı bölgeleri ziyaret ederek orada mevcut olan içme suyunun kalitesini inceliyorlar. Sonra sınıfta öğrendikleri bilgilerle bu bölge insanlarının kullanabileceği su filtrasyon prototipleri inşa etmeye çalışıyorlar.

Riverside Okulu, matematik, fen ve İngilizce’de sürekli en başarılı 10 okul arasında yer aldı. 2013 yılında Hindistan’ın en iyi üçüncü okulu seçildi. Kiran’ın geliştirdiği Değişim İçin Tasarım müfredatı, Hindistan’da 64, İspanya, Peru, Amerika ve Tayvan’da 5 okulda kullanıldı. Bu müfredat, etraflarında gördükleri problemlere çozümler üretmeleri ve tasarlamaları için çocukları teşvik ediyor.

Eğer ödülü alsaydı, Kiran Bir Sethi, bu parayla öğretmenlere çok daha geniş bir ölçekte Tasarım Odaklı Düşünme worshop’ları düzenleyecek, yeni bir online platform yoluyla öğretmenlere yönelik videolar ve belgeler hazırlayacak ve konu hakkında daha fazla araştırmayı destekleyecekti.

 

Kapatmak için ESC tuşuna basınız