Fark Yaratan Öğretmenler - Jacque Kahura (Kenya)

“Öğretmenlik mütevazı ve insanı çok tatmin eden bir meslek. Hayatta hiçbir şey, çocukların büyümesinin farklı yönlerini görmek kadar insanı memnun edemez bence.”

Global Öğretmen Ödülü finalistlerinden Jacque, öğretmenlerden oluşan bir aileden gelen ve küçük yaşlardan beri öğretmenliğe ilgi duyan biri. Eğitim alanında 3 ayrı diploma aldıktan sonra 2009 yılında Doğu Afrikalı 2800 aday arasından ilk 10’a girerek Londra Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden master bursu kazandı. Aynı yıl LIBA’yı (Sınırları Kaldırmak) kurdu. LIBA, çocuklar için daha iyi bir öğrenme ortamı yaratmayı amaçlayan bir organizasyon. Özellikle de düşük gelirli ailelerin çocukları için.

Kaynak eksikliği sorunu yaşayan ve testlere aşırı odaklanan Kenya okul siteminin içinde kırsaldaki bir ilkokulda çalışan Jacque’ın eğitim yaklaşımı, etkileşime ve küçük gruplar halinde öğrenmeye dayanıyor. Öğrencilerinin çevreyle ilgili farkındalıklarını artırmak için geziler düzenlemeye ve toplum hizmeti yapmaya çok önem veriyor. Onun inovatif eğitim yaklaşımı, öğrencilerinin üstün iletişim ve problem çözme becerileri sayesinde diğer okullardaki akranlarından daha üstün performanslar göstermelerini sağladı.

Jacque, bültenler ve düzenlediği konferanslar ve toplantılar sayesinde yüzlerce öğretmene ulaşıyor. En iyi uygulamalarını paylaşmaları, ektra eğitimler almaları ve baş etmek zorunda oldukları zorluklara rağmen meslekte kalmaları için birbirlerini motive etmeleri için onları teşvik ediyor. Jacque, 400 okulun eğitimini ve liderliğini üstlenen Kilifi Bölgesi Eğitim Kurulu Başkanı aynı zamanda.

Jacque çeşitli okullardaki toplam 2500 öğrenciye eğitimin önemi ile ilgili ilham veren konuşmalar düzenledi. 30 gruptan oluşan çocuklara, koçluk ve rehberlik toplantıları düzenledi. Bu çabaları, öğretmenleri ve öğrencileri okulda tutma oranlarını yüzde 42’den yüzde 68’e çıkardı.

Eğer ödülü kazanabilseydi, Jacque bu parayı LIBA organizasyonunun etkisini artırmak ve Kilifi Bölgesi’ndeki öğretmenlerin ve okul liderlerinin niteliklerini geliştirmek amacıyla oluşturacağı programlar için kullanacaktı. Ayrıca yüksek hızda interneti olan bilgisayarlara ve eğitim kaynaklarına erişim sağlayan bir Öğretmen ve Öğrenci Gelişim Merkezi kuracaktı.

 

Kapatmak için ESC tuşuna basınız