Fark Yaratan Öğretmenler - Guy Etienne (Haiti)

Varkey Vakfı tarafından verilen Global Öğretmen Ödülü'nün bugünkü finalisti Haitili Guy Etienne.

“Her başarısızlık, başarı merdivenlerinin bir basamağıdır ve yola devam etmemizi sağlar.”

Varkey Vakfı tarafından verilen Global Öğretmen Ödülü’nün bugünkü finalisti Haitili Guy Etienne. Guy, 1982 yılında Fransa’daki eğitimini yarıda kesip emekli olan kayınpederinin okulunu devraldığından beri Port-au-Prince’teki Catts Pressior Koleji’nin müdürü. Onun liderliğindeki okul, Haiti eğitim dünyasında kalite konusunda bir model okul oldu. Çocuklara eğitim vermenin yanı sıra devlet okullarındaki öğretmenlere ve Eğitim Bakanlığı çalışanlarına eğitimler verdi.

Guy’ın eğitime yaklaşımı, temel becerilerin gelişimine odaklanıyor: kendine güven, meraklı bir zihin, ekip çalışması ve kendini mükemmelliğe adama. İnovasyon ile toplumların gelişimini birleştiren titiz bir bilimsel eğitime özel bir önem veriyor. Öğrencileri toplumların sorunlarını bilimle çözüyor ve projelerinin sonuçlarını geniş bir kitleye sergiliyorlar. Her yıl düzenledikleri Bilim Fuarı’na halktan, diğer okullardan ve kamu otoritelerinden oluşan binlerce katılımcı geliyor. Bir sokak temizleme robotu ve polis için bir güvenlik kamerası, öğrencilerinin geliştridiği projelerden sadece bazıları.

Haiti’deki çoğu okulda bir fen laboratuvarı olmadığı için Guy, basit ve ekonomik bilimle ilgili bir TV programı tasarladı. 1999’dan beri yayında olan program, eğitimcilere, doğada hazır bulunan kaynaklarla nasıl bilim öğretilebileceğini gösteriyor. “Herkes için Demokrasi” isimli kitabı, ülkedeki okullarda ve yerel enstitülerde yurttaşlık bilgisinin nasıl öğretilmesi gerektiğine dair geniş bir etki yarattı. 40 bin adet dağıtılan kitabın yanında bir de Guy ve ekibi tarafından eğitmen eğitimi veriliyor.

Guy 2011 yılında Digicel tarafından Yılın Girişimcisi seçildi. Haiti Bilim ve Teknoloji Geliştirme Derneği üyesi olan Guy, tam beş kez Eğitim Bakanı olma teklifini geri çevirdi. Eğer ödülü kazanabilseydi, Guy Etienne bu parayla 10 bin öğrencinin uzaktan eğitim kurslarıyla okulunda eğitim görmesini sağlayacaktı. Guy ayrıca dört adet güneş enerjisiyle çalışan mobil laboratuar kurarak ülkedeki fen öğretmenlerine ve öğrencilerine fizik, kimya, yaşam bilimleri ve elektronik konularında eğitimler vermeyi planlıyordu.

Kapatmak için ESC tuşuna basınız