Çocuk Yetiştirmek İçin En İyi 10 Ülke

  • Eğitimpedia
  • Aile
  • 1 Temmuz 2021

U.S. News & World Report yıllık “En İyi Ülkeler” sıralamasına göre 2018 yılında çocuk yetiştirmek için en iyi yer Danimarka. 21,000 katılımcının 80 ülkeyi 65 farklı kritere göre değerlendirdiği geniş çaplı araştırmada ekonomik etki, güç, vatandaşlık ve hayat kalitesi gibi pek çok kriter değerlendirilerek her ülkenin “başarı” düzeyi ortaya çıkarıldı.

Çocuk yetiştirmek için en iyi ülkelerin hangisi olduğunu belirlemek için araştırmacılar şu sekiz kriteri göz önüne aldı: İnsan haklarına verilen önem, aile dostu olmak, toplumsal cinsiyet eşitliği, mutluluk, gelir eşitliği, güvenlik düzeyi, gelişmiş eğitim sistemi ve gelişmiş sağlık hizmeti sistemi.

Doğum izni politikaları bu sıralamalara dahil edilmemiş olsa da, Danimarka ve İsveç dahil olmak üzere en üst sıralarda yer alan ülkelerin bu konudaki en “cömert” ülkelerden bazıları olduğu çok açık.

Sıralamalar, üç yıldır Pennsylvania Üniversitesi ve global tüketici araştırma şirketi Y&R BAV Group tarafından yürütülen “2018 En İyi Ülkeler Raporu” adlı projenin bir parçası. İşte bu rapora göre 2018 yılında çocuk yetiştirebileceğiniz en iyi 10 ülke:

1. Danimarka

2. İsveç

3. Norveç

4. Finlandiya

5. Kanada

6. Hollanda

7. İsviçre

8. Yeni Zelanda

9. Avustralya

10. Avusturya

 

Kaynak: https://www.cnbc.com/2018/02/06/us-news-world-report-2018-top-10-best-countries-to-raise-children.html

Kapatmak için ESC tuşuna basınız