Terör Saldırıları Hakkında Çocuklara Neler Anlatmalıyız?

0
1353

Politik şiddetin çocuklar üzerindeki etkileri üzerine çalışmalar yapan Purdue Üniversitesi profesörlerinden Judith A. Myers-Walls, son olarak Paris, Ankara ve Beyrut’ta yaşanan terör saldırılarıyla ebeveynlerin ve eğitimcilerin nasıl başa çıkabileceklerine yönelik bazı önerilerde bulunuyor:

  • İlkokul çocuklarının saldırılarla ilgili çevrelerinden bir şeyler duyduğunu varsayın.

Kendileri bundan hiç bahsetmeseler bile bir ebeveyn ya da bir öğretmen yanlarında dile getirmiş olabilir. Önce çocukların ne bildiklerini öğrenin. Belki en küçük çocuklardan neler olduğunu düşündükleriyle ilgili resimler çizmelerini ya da bir hikaye anlatmalarını ya da oyun yaratmalarını isteyebilirsiniz. Eğer pek farkında değil ya da pek ilgilenmiyor gibi görünüyorlarsa fazla derine inmeye gerek olmayabilir.

Myers-Walls’a göre en önemlisi, olanları görmemezlikten gelmemek ama aşırı fazla da odaklanmamak. Küçük çocukların güvende hissetmelerini sağlamanın önemli bir yolu ise rutinleri sürdürmek. Dünyada olaylar olur, ama çocuklar yine de okula giderler, hala öğle yemeği yerler ve hala oyuncaklarıyla oynarlar. Güvende oldukları konusundaki duygularını tazelemek için olayın yanlarında gerçekleşmediğini, nispeten az sayıda insanı kapsadığını ve onları güvende tutan çok sayıda yetişkin olduğunu söyleyin. Diğer güncel olaylar karşısında nasıl davranıyorsanız, öyle davranın. Hakkında bir şeyler söyleyin ama en derinlere inmeyin.

Myers-Walls, “sessizlik döngüsü” adını verdiği bir konuya da dikkat çekiyor. Araştırmacılara göre yetişkinler kendilerini rahatsız hissettikleri için çocuklarla travmatik olaylar hakkında konuşmaktan kaçındıklarında, çocuklar bu konuları açmanın iyi bir şey olmadığı sonucuna varıyorlar.

“Kısa bir zaman sonra her iki tarafın da konu hakkında konuşmadığı bu sessizlik döngüsüne girersiniz ve birlikte üstesinden gelme fırsatını kaçırırsınız. Çocukların fark etmediğini düşünebilirsiniz, ama belki de etmişlerdir. En azından kapıyı sizin açmanız oldukça önemli” diyor Myers-Walls.

  • Çocukların bazı şiddet dolu insanların eylemlerini toplumun geri kalanından ayırmalarına yardımcı olun.

Terör eylemleri, toplumsal tepkileri ve önyargıları artırabilir. Bu, okullar ve ebeveynler için “Suriye, Lübnan ve Fransa ile ilgili bir şeyler öğrenelim” demek için iyi bir fırsattır. Çocuklar bir terörist saldırı hakkında bir şeyler öğrenmekten sadece korkmakla kalmayıp bundan üzüntü ya da öfke de duyabilirler.

“Yaralanmış yakınlarına yardımcı olmak gibi yapabilecekleri bir şeyler bulmalarına yardımcı olarak onlara bir çeşit kontrol duygusu vermek önemli. Her ne kadar bu olayla ilgili olmasa da hastanedeki çocuklara mektup ya da kart göndermek, acı çeken insanlara yardım etmelerini sağlayacaktır” diyor Myers-Walls.

  • Ortaokul ve lise öğrencileri saldırının nedenlerini bilmek isteyeceklerdir.

“Nedensel ilişkileri ve kimi suçlamak gerektiğini bilmek isteyeceklerdir” diyor Myers-Walls. Hatta ebeveynlerin ve eğitimcilerin daha geniş bir bağlama odaklanıp İslam dini ve Orta Doğu tarihi hakkında bilgiler verebileceklerini ekliyor.

Ama bu konuşmalara ,özellikle başarılı barış çabalarının hikayelerinin de dahil edilmesi gerektiğinin altını çiziyor. Tıpkı Taliban tarafından vurulan ama sonradan bir eğitim aktivistine dönüşen ve Nobel Barış Ödülü’nü kazanan dünyanın en genç insanı sıfatıyla tarihe geçen Pakistanlı Malala gibi. 11 ve 12 yaşlarındaki çocukların içindeki doğal idealizme dokunarak, bu tür eylemleri teşvik de edebilirsiniz.

“Bir okul olarak bir geri dönüşüm projesi yapmaya karar verebilirler. Olayla doğrudan bir bağlantısı yok belki ama eyleme geçmenin ve bir şeyler yapmanın yolları olduğunu keşfederler” diyor Myers-Walls.

  • Lise öğrencileri önyargı, politik şiddet ve politik çatışmanın doğasını derinlemesine keşfedebilir.

“Lise öğrencileri, yaşadıkları ülkenin bu tür saldırılara nasıl tepki vermesi gerektiği, ülkenin diplomatik olarak neler yaptığı, önemli olduğunu düşündükleri şeyleri desteklemek için neler yapılabileceği gibi konular hakkında konuşabilirler. Çok çeşitli fikirlerin ortaya çıkabileceğini kabul etmek özellikle öğretmenler için çok önemli. Bazı öğrenciler askeri eylemlere önem verebilir, bazıları barış yanlısıdır ve bazıları da bu olayları görmezden gelebilir” diyor   Myers-Walls.

Bu yazı BÜMED MEÇ OKULLARI tarafından desteklenmektedir.

meclogo1

 

 

 

 

Kaynak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here