Sınıfta Nefret Söylemine Nasıl Tepki Vermeliyiz?

0
664

3 yaşındaki torunumla oyun oynarken ona aptal kaz diye hitap ettim. Çılgına döndü. Ağladı, bağırdı ve benden nefret ettiğini söyledi. Onu sakinleştirmem ve aptal bir kaz olmanın kötü bir şey olmadığını açıklamam bayağı zamanımı aldı. Bu anekdot, nefret söyleminin doğasıyla ilgili önemli soruları ortaya çıkarıyor. Neyin nefret söylemi olduğuna kim karar veriyor, konuşan mı yoksa dinleyen mi? Alay etmek, iğnelemek, aşağılamak ve nefret söylemi arasındaki fark nedir?

Bu sorular bize, nefret söylemini durdurmanın neden bu kadar zor olduğunu gösteriyor. Nefret söylemini tanımlamak zor bir şey ve konuşan kişinin gerçek isteğinin/amacının ne olduğu konusunda kafa karışıklığı yaşamak da çok kolay. Ve bu zorluklara bir de kültürel detaylar ekleniyor. Eğer günümüz Amerikasındaki nefret söyleminin kökenine inmek istersek, ülkenin kuruluşundan ve yerli nüfusun yerinden edilişinden, iç savaşa ve köleliğe kadar ülkenin bütün kültürel tarihinin önemli unsurlarının eşitsizlik üzerine kurulduğunu hatırlamalıyız. Bu eşitsizlik “ötekinin” şeytanlaştırılması tarihini besledi. Nefret söylemi, sadece bu dinamiğin bir tezahürüdür. 

Bu sorunları derinlemesine anlamak çok önemli. Eğer altında yatan sebepleri irdelemezsek nefret söylemi hiçbir yere gitmez. Bu meseleler üzerinde uzun yıllar sınıfta öğrencilerle çalıştım. İşte, sınıfımda nefret söylemini azaltmak ya da ortadan kaldırmak için kullandığım faaliyetlerden bazıları:

Öğrencilerin Nefret Söylemi Kullanmalarının 5 Nedeni

Öğrencilerin neden nefret söylemi kullandıklarını inceleyerek işe başlayalım. İşte, en yaygın sebeplerden birkaçı:

 1. Bağnazlığı ya da ırkçılığı dışa vurmak için
 2. Kendi içsel öfkelerini ve çözümsüz acılarını dışa vurmak için
 3. Kendini üstün hissetmek için
 4. Hayatlarının başka alanlarında güçsüz hissettiklerinde kendilerini güçlü hissetmek için
 5. Arkadaşlara gösteriş yapmak için

Bu sebeplerden yola çıkarak öğrencilerin daha derinlemesine düşünmelerini sağlamak ve sınıftaki nefret söylemini ortadan kaldırmak için bazı faaliyetler yapabilirsiniz. Öğrencilerin yaş ve sınıf düzeyine göre rötuşlarda bulunmaları kaydıyla öğretmenlere aşağıdaki adımları öneriyorum.

Nefret Söylemini Engellemeye Dair Fikirler

1. Bütün kültürlere saygı gösterilecek bir sınıf değeri oluşturun. Öğrencilerin yardımıyla bu değeri teşvik eden bir davranış kuralları listesi yapın. Örneğin, “Başka bir öğrencinin duygularını incitecek bir dil kullanma,” ya da “Kimsenin kültürüne sözlü saldırıda bulunulamaz,” gibi. Kurallar listesi tamamlandığında, öğrencilerinizle birlikte bu kuralların nasıl uygulanacağına dair bir protokol oluşturun.

2. “Sınıf empatisi” yaratın. Sınıfınızın güvenli bir yer olmasını sağladıktan sonra öğrencilerinizden herhangi birinin nefret söylemi kurbanı olup olmadığını sorun. Eğer istekli olurlarsa, nefret dolu sözler duymanın nasıl bir duygu olduğunu sınıftaki diğer öğrencilerle paylaşmalarını isteyin. Sınıf arkadaşlarından bu hikayeleri duymanın nasıl bir his olduğunun tartışıldığı bir sınıf sohbeti yapın.

3. Nefret söylemini analiz edin. Öğrencileri küçük gruplar halinde, nefret söyleminin nereden geldiği, ne olduğu ve ne olmadığı hakkında merak duymaya ve daha derin bir anlayışa sahip olmaya davet edin. Her gruptan aşağıdakilere benzer soruları cevaplamalarını isteyebilirsiniz:

 • Nefret söyleminin ne olduğuna kim karar verir: Konuşan mı yoksa dinleyen mi?
 • Alay etmek, iğnelemek, aşağılamak ve nefret söylemi arasındaki fark nedir?
 • Konuşan kişinin niyeti önemli midir?
 • Bütün nefret söylemleri aynı mıdır? Nefret söylemi ne kadar subjektiftir?
 • Önyargı nefretle aynı şey midir?
 • Bir nefret söylemi kurbanı, kendini savunmak için nefret söylemini kullanma hakkına sahip midir?

Her grubun kendi konuları hakkında bir tartışma başlatmalarını sağlayın. Tüm tartışmalar sona erdiğinde, nefret söyleminin diğer yaralayıcı konuşma türlerinden nasıl bir farkı olduğu dahil nefret söyleminin sınıf olarak bir tanımını yapın.

Nefret Söylemine Daha Derin Bir Bakış

Öğrencilerin nefret söylemini kullanmalarının beş sebebinin yukarıdaki listesine bakarak, sınıfınızla birlikte her bir sebeple ilgili iyi olan ve kötü olan şeyler üzerinde beyin fırtınası yapın.

 • Bağnazlığı ya da ırkçılığı dışa vurmanın nesi iyi? Nesi kötü?
 • Nefret söylemiyle öfke ve acıyı dışa vurmanın nesi iyi? Nesi kötü?
 • Nefret söylemini kullanmak kendini üstün hissetmenin iyi bir yolu mu kötü bir yolu mu?
 • Nefret söylemini kullanmak kendini güçlü hissetmenin iyi bir yolu mu kötü bir yolu mu?
 • Arkadaşlara gösteriş yapmak için nefret söylemini kullanmanın nesi iyi? Nesi kötü?

“İyi” ve “kötü” kulağa aşırı basitleştirilmiş gibi gelebilir. Bu faaliyeti sınıfımda çok kez yaptım ve nefret söylemiyle ilgili neyin iyi olduğunu irdelemenin öğrencilerdeki değişik motivasyonları ortaya çıkardığını gördüm. Bu çok güçlü bir şey çünkü nefretin kökenindeki duyguların kaynağına ışık tutmaya yardımcı olabiliyor. Bu faaliyeti yaparken, bazen iyi niyetlerin kötü kararlara yol açtığı fikrini öğrencilerle paylaşabilir ve yaptığınız konuşmalar sayesinde öğrencilerin kendilerini ifade etmek için farklı yollar geliştirmelerini sağlayabilirsiniz. Nefret söyleminin iyi ve kötü yönlerini konuşarak öğrencilere kendi duygularını irdeleme, başkaları üzerindeki etkilerini fark etme ve kararlarını değerlendirme şansı verirsiniz.

Topluma Yaymak

Sınıfınız nefret söyleminin ne olduğuyla yüzleştikten, neden zarar verici olduğunu ilk elden gördükten ve sınıflarında nefret söylemini durdurmak için adımlar atmaya başladıktan sonra,  bakın bakalım öğrencileriniz daha geniş topluluk çevrelerinde nefret söylemini kullanmayı engellemenin ya da onunla savaşmanın çeşitli yollarını bulabilecekler mi… Eğer birer birey olarak hepimiz üzerimize düşeni yaparsak, ancak o zaman sosyal dokumuz hepimiz için daha güvenli ve güçlü olur.

 

Kaynak: https://www.edutopia.org/blog/how-respond-when-students-use-hate-speech-richard-curwin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here