Oyun Alanı Olarak Sınıf

0
1074
Oyun yoluyla öğreniriz ancak oyunun kendisi de araç değil, amaç olabilir.

Oyun alanı, acayip fikirlerin, yaratıcılığın, bilişsel açıdan rahatlığın ve sosyal etkileşimin olduğu bir yerdir. Bir açıdan bakınca sınıflar da böyle olabilir mi, evet? Bu fikri, sınıfa “yediriyoruz”. TeachThought’da oyunla öğrenmeden öğrenci merkezli olmaya, bağımsızlığa ve “karışıklığa” kadar buna benzer birçok fikri, düzenli olarak teşvik ediyoruz.

Formalitenin azalması, coşkuya odaklanmanın artması ve birlikteliğin olasılıklardan sağlanan kazancı artırması, bir oyun olanının karakteristik özellikleridir. Bu bir potansiyeldir, o halde, bu özellikleri sınıfa getirmek de öyledir. Bazı şeyler öğrettiğiniz konuya bağlı olarak (içerik, sınıf düzeyi vb.) doğrudan sınıfa aktarılamayabilir fakat eğer biraz meyliniz varsa aradaki bağlantıyı görebilirsiniz.

Bu düşüncenize başlangıç yapabilmeniz için aşağıda bazı örnekleri bir araya getirdik fakat şuna dikkat edin, bir “oyun alanı” yaklaşımını sınıfınıza getirmek, ipuçları ve stratejiler kadar, konu ve amacınız açısından da önemlidir. Doğru bir düşünce çerçevesi olmadan her kutuyu işaretleyebilir ve yine de bir noktayı kaçırabilirsiniz.

Bir öğretmen olarak eğer siz oyuncu ve yaratıcı ve yenilikçi değilsiniz, sadece “söyleneni yap”çı iseniz, öğrencileriniz de sizinle aynı şekilde düşünecektir.

Sınıfınızı Oyun Alanına Daha Çok Benzetmek

1. Çocuklar bir oyun alanında ne yapacaklarına ve zaman yapacaklarına karar verirler. Bu nedenle bir ders ya da ünitede çocuklara giriş ve çıkış noktalarını seçme izni verme konusunu bir düşünün.

2. Öğrencilerin bir dereceye kadar bağımsız olabildikleri ancak öğretmenlerin istediği şekilde de onlarla birlikte hareket ettikleri Senkronize Öğretme Yöntemi’ni kullanın.

3. Düşüncelerini görünür hale getirmede öğrencilere yardım edin. Proje tabanlı öğretim modelinde becerileri ve kaynakları paylaşın. Dijital portfolyolar “beyinsiz”dir (çok fazla zihinsel çaba gerektirmez).

4. Standardize olmuş başlangıçların ve bitiş noktalarının olmadığı, önceden belirlenmiş anlamaların bulunmadığı ve evrensel değerlendirmelere tabi tutulmayan araştırma temelli öğrenme yöntemini kullanın.

5. Oyun alanları kızak yerleri ve sahalara sahiptir, bazılarında futbol gibi oyunlar oynanır. Çocukların (oyun alanına) gittiğinde bu tür şeyleri yapmaktan çok keyif aldıklarını görürsünüz –üstelik sadece ilkokul çağındaki öğrenciler de değil-. Eğer çocuklara düşüncelerini tasarlama olanağı verilirse, bunu genellikle kabul ederler. Bu nedenle düşünce tasarlamayı projelerinize, yaratıcı yazmaya, yaratıcı olmayan yazmaya –yaratıcı düşünmeden daha fazla yararı olabilir- entegre edin.

6. “Oyun alanı malzemeleri” hakkında düşünün. Etrafınızdaki kaynakları yeni ve yaratıcı bir şeyler için kullanın. Örneğin, çocuklar bir dijital fotoğraf koleksiyonundan ekitap yapabilir.

7. Her türlü etkileşim, değerlendirme ve gereksinimde bilinçli olun. Ya da daha iyisi, bırakın öğrenciler bunu belirlemede yardımcı olsun. Burada olağanüstü öğrenme koşullarının oluşması için bir atmosfer vardır ve insanlar ve onların duyguları bütün bunların merkezinde olmalıdır.

8. Oyun alanları çocukların yıllardır bildikleri mahallelerindedir. Bunu, mekan temelli eğitimde kullanmayı düşünün. Yerel toplum çalışmalarını yayınlayın. Problem temelli öğrenmenin yerel sorunları çözmede kullanılması üzerine düşünün. Bu büyük düşüncede çalışma, sosyaldir, ürünler sosyaldir ve yarar sosyaldir. Böylece bütün deneyimin kendisi sosyaldir.

9. Dijital vatandaşlık, arkadaşlık ve insanların tercihleri hakkında değil, insanlar ve onların bağlantıları hakkındadır. Öğrencilerin belki de onların ilk tercihi olmayacak kişilerle birlikte çalışmasını sağlayacak projeler yaratın ve çalışmanın çerçevesinin çizilmesine yardımcı olun, böylece hem rahat hem de başarılı olacaklardır. Ayrıca öğrencilere, yaptıklarının tamamen yabancı kişileri nasıl etkilediğinin farkına varacakları –örneğin senaryo temelli bir projeyle- “küresel düşünme” konusunda yardımcı olun.

10. Akademik hedeflerle karşılaştırıldığında değerli ve otantik bulunmayan akademik olmayan hedefleri de kabul edin. “Oyun alanı” yaklaşımında, hedefin size standartların en iyisi olduğunu ispatlaması gerekmez fakat sizin onun parlamasına izin vermeniz gerekir. Sadece bunun bile sınıfınızı nasıl değiştireceğini hayal edin. Büyük bir fikir olarak dijital video projesi onların kimsenin görüyor gibi olmadığı parçalarını aydınlatacaktır.

11.  Oyun, araç ve kontrol gerektirir. Öğrencilerin kendi kendine öğrenmelerini sağlayan yöntemlerle öğrenmelerini kontrol etmelerine yardım edin. Örneğin, öğrencilerin birbirleri, zekilikleri ve becerileri olmadan sürdürülemeyen Maker Eğitimi Projesi’nin yapabilirsiniz.

12. Öğrencilerinin liderliklerini gösterecekleri kendi özel yollarını bulmalarına yardım edin. Her liderlik sözlü olmayabilir. Her öğrenci –içedönük ya da dışa dönük, ikinci sınıf ya da 12. sınıf, okulda iyi olan ya da çabalayan- hepsi oyun alanında bu şansa sahip olur. Çünkü yapılacak çok şey ve uyum sağlamaları için doğrudan çok az baskı vardır. Sınıfınız da bu yaklaşımdan fayda sağlayabilir.

Evet, oyun yoluyla öğreniriz fakat aynı zamanda oyunun kendisi de sadece araç değil, amaç olabilir. Bir fikir, teori, araç ya da grupta oyunculuk, rahat, kontrollü ve yaratıcı düşünebilen bir zihnin işaretidir. Oyun, harika bir öğrenmenin hem nedeni hem de etkisidir! Öğrencilerinizin devam eden ve kişisel platformları -bloglar, işletmeler, öğrenme simülasyonları, video oyunları ve daha fazlasını- bir alışkanlık haline getirerek kullanmaları için yardım edin.

Bu yazı BÜMED MEÇ OKULLARI tarafından desteklenmektedir.

meclogo1

 

 

 

 

Kaynak

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here