Oğullarının Ağaca Tırmanması İçin “İzin Kağıdı” Yazan Bir Anne

0
77

Julie Holcombe’nin altıncı sınıfa giden ikiz oğulları Ryan ve Patrick, gittikleri orta okulun yakınındaki bir yeşil alanda sık sık arkadaşlarıyla buluşup bir süre birlikte takıldıktan sonra  eve yürüyorlar.

Mahalledeki iki ortaokulu birbirine bağlayan bu yeşil alanda çocuklar arkadaşlarıyla takılabiliyor, ağaçlara tırmanabiliyor ve futbol oynayabiliyorlar.

Geçtiğimiz hafta 12 yaşındaki çocuk grubu tam da bunları yaparken yanlarına hiç tanımadıkları bir yetişkin yaklaştı.

“Adam ağaçtan inmemizi söyledi. ‘Bir süredir sizi izliyorum ve okuldan sonra bu ağaca tırmandığınızı görüyorum,’ dedi bize. Sonra da yanımıza bir güvenlik görevilisini gönderdiğini ama bizim görevliye kaçamak cevaplar verdiğimizi söyledi,” diye anlatıyor çocuklardan Ryan.

Çocukların anlattığına göre adam herkesin isimlerini ve hangi okula gittiklerini sordu. Çünkü gördüklerini okul müdürüne bildirmek istiyordu. Ama bu yabancı adam kendini çocuklara tanıtmadı.

“Adam bize, ‘Ağaca tırmanmanızı istemiyorum çünkü eğer düşerseniz ve bir yeriniz sakatlanırsa, bundan okul sorumlu tutulur. Hatta okula dava bile açılabilir. Şu anda başınız belada değil, ama tekrar yaparsanız sizi müdüre şikayet edeceğim,’ dedi,” diye anlatmaya devam ediyor Ryan.

Yabancı adam daha sonra çocuklara, okuldan sonra buralarda takılmamaları gerektiğini, bunun yerine eşyalarını toplayıp doğrudan eve gitmeleri gerektiğini söyledi.

Oğullarından neler olup bittiğini duyan anne Holcombe, çocuklarının açık havada oyun oynama heveslerinin bu şekilde kırılmasına çok sinirlendi.

Ağaçlara tımanmak için bir “izin kağıdı” ve bir de mektup yazan Holcombe, bunu oğullarına verdi ve yanlarına bu şekilde yaklaşan herhangi biri olursa ona bu izin kağıdını göstermelerini istedi.

 

Ardından bu mektubu ve izin kağıdını Facebook hesabından yayınladı. Mektupta şunlar yazıyordu:

“Çocuklarım arzu ettikleri her ağaca tırmanabilirler. Yaşadıkları sürece, nerede yapabilirlerse bunu yapmalarını teşvik ediyorum ve destekliyorum. Bu sebeple çocuklarımın çocuk olmasına izin vermenizi rica ediyorum sizden. Çocuklarımın okuldan sonra açık havada egzersiz yapmalarını istiyorum. Çocukların oyun oynamasına izin vermek yerine olası davalar konusunda endişe etmeyi “üzücü” ve “komik” buluyorum.”

“Çocuklarımızın gelişiminden sorumlu olan çok sayıda insan – ebeveynler, öğretmenler, okul yöneticileri, spor koçları – kötü bir şey olmasını engellemeye o kadar fazla odaklandı ki, bunu, iyi bir şeyleri teşvik etmekten vazgeçmek pahasına yapmaya başladı,” diyor Holcombe.

“Bunun sonucunda maalesef çocuklarımızın boş zamanları ve eğlence zamanları korku engeliyle dolmaya başladı. Ve daha da kötüsü, sadece çocuklarımızın zarar görmesinden değil, davalar açılmasından bile korkulmaya başlandı.

 

 

Kaynak: https://www.today.com/parents/mom-creates-permission-slip-so-adults-won-t-stop-her-t92736

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here