Ödevi Kaldıran Okulu Veliler Protesto Etti

0
3385
Ödev konusu, son dönemde çok fazla ilgi görmeye başladı ve ödevin negatif etkileri de net bir şekilde kanıtlandı.

New York’taki bir devlet ilkokulu geleneksel ödevleri kaldırıp bunun yerine çocuklara oyun oynamalarını, kitap okumalarını ve aileleriyle zaman geçirmelerini söylemeye başladı. Ancak bu uygulama, bazı velileri öfkelendirdi. Bu veliler çocuklarını okuldan alabileceklerini söylemeye başladı. 

New York 116. Devlet Okulu’ndaki öğretmenler, öğrencilere evde yapmaları için matematik ödevi ya da yazı ödevi vermeyi artık bırakırken, bunun yerine öğrencileri kitap okumaları ve aileleri ile zaman geçirmeleri için teşvik ediyorlar. Okul müdürü Jane Hsu, bu yeni uygulamayı ve gerekli açıklamaları ailelere yazdığı bir mektupla bildirdi. Öğrencilerle birlikte evlere gönderilen mektupta şöyle diyor:

“Ödev konusu, son dönemde çok fazla ilgi görmeye başladı ve ödevin negatif etkileri de net bir şekilde kanıtlandı. Bu etkiler arasında çocukların yaşadığı hayal kırıklığı ve aşırı yorgunluk, diğer aktivitelerle ve aile ile geçirilen zamanın eksikliği ve üzücü bir şekilde çoğu öğrenci için öğrenmeye duyulan ilginin kaybolması yer alıyor.”

Hsu, okulun bir yıldan daha uzun bir süredir geleneksel ödevin etkilerine odaklanan araştırmaları analiz ettiğini de ekliyor. Sonunda vardıkları karara göre okulöncesinden beşinci sınıfa kadar olan öğrenciler için kendi hızlarında kitap okumak ve oyun oynamak gibi “akademik performansları ve sosyal ve duygusal gelişimleri üzerinde pozitif bir etkisi olan aktiviteler” çok daha önemli.

“Aslında ödevin ilkokul öğrencileri üzerindeki etkileri üzerine yapılmış çok sayıda araştırma olduğunu ve bunların tek bir tanesinin bile geleneksel ödev uygulamaları ile şu anki ya da hatta gelecekteki akademik başarı arasında doğrudan bağlantı kurmaya yönelik herhangi bir kanıt sağlayamadığını öğrendiğinizde şaşırabilirsiniz.”

Mektup ayrıca öğrencilerin TV, bilgisayarlar ve bilgisayar oyunları önünde geçirdikleri zamanı kısıtlamayı öneriyor. Endişeleri ve soruları olan aileleri ise çocuklarının öğretmenleriyle konuşmaya davet ediyor.

New York Eğitim Müdürlüğü sözcüsü, şehrin herhangi bir kapsayıcı ödev politikası ya da kuralı olmadığını ve öğretmenlerin ödev verme konusunda kendi takdirlerini kullanabileceklerini söylüyor.

Ancak okulun ödev anlayışına getirdiği değişim bazı aileler tarafından pek de memnuniyetle karşılanmadı. Bu aileler, çocuklarının yeterli düzeyde öğrenemeyeceklerinden korktukları için onları okuldan almakla tehdit ettiler.

extralarge

“Artık ödev, modası geçmiş bir şey oldu” diyor okuldaki bir ikinci sınıf öğrencisinin babası Daniel Tasman.

“Küçük yaştaki çocuklara yani ilkokul çocuklarına ödev vermenin uygun olmadığına karar verdiler. Ben aynı fikirde değilim kesinlikle. Bence ödevleri olmalı. Ödev aynı zamanda disiplin demektir. Ben kızımın eğlenmesini istiyorum ama aynı zamanda bir hedef için çalışmasını da istiyorum.”

Tasman kızı için yeni bir okul aramaya başlamış bile: “Belki kızımı bir yıl daha bu okulda tutarım diye düşünüyordum. Ama bu yeni uygulama benim için asla kabul edilemez bir şey.”

Öfkeli veliler ise aradaki boşluğu çocukları için kendi ödevlerini kendileri yaratarak doldurmaya başladı.

“Henüz hafızaları iyiyken öğrenmek için en iyi zamandalar” diyor bir üçüncü sınıf öğrencisinin babası Stanley.

“Bu yüzden ona ekstra çalışmalar veriyorum. Kitapçıya gidiyorum ve ona kendi ödevimi kendim yaratıyorum.”

Hsu’nun mektubuna göre değişimler, 116. Devlet Okulu’nun personelinden ve velilerinden oluşan Okul Liderlik Takımı tarafından da desteklenmiş. Bu grup, geçtiğimiz yıl günlük ödevlerini teslim etme konusunda başarısızlık gösterdikten sonra çok sayıda öğrencinin teneffüse çıkmamaya zorlandığını ve bu yüzden ciddi endişeleri olduğunu dile getirmiş.

Okul Liderlik Takımı’nın kurduğu Ödev Komitesi, geçtiğimiz bir yıl boyunca ödev hakkında uzun araştırmalar yaparak “ilkokul ödevleriyle okulda başarı arasında hiçbir bağlantı olmadığını” bulmuştu.

Hsu eleştirilere ve sorulara cevap olarak yeni ödev politikalarını savunmak için yayınladığı bir bildiride, oyun zamanının, akrabalarla ve aileyle diyalog kurmanın ve yapılandırılmamış bir şekilde kitap okumanın eğitimin anahtarı olduğu konusunda ısrar ediyor.

“Ödevin genel resmini yeniden tanımladığımız için çok heyecanlıyız. Ve aslında kesinlikle ödevi ortadan kaldırmıyoruz” diyor Hsu.

“Öğrencilerin ve ailelerin birlikte yapabilecekleri aktiviteler için olanak yaratıyoruz. Bunlar, araştırmalar tarafından ilkokul sınıflarında akademik, sosyal ve duygusal başarıya fayda sağladığı kanıtlanmış aktiviteler. Yeni tasarladığımız ödev seçeneğinin öğrencilerimiz ve aileleri üzerinde yaratacağı olumlu etkiyi görmek için sabırsızlanıyoruz.”

Bu yazı BÜMED MEÇ OKULLARI tarafından desteklenmektedir.

meclogo1

 

 

 

 

Kaynak: http://www.dnainfo.com/new-york/20150305/kips-bay/elementary-school-dumps-homework-tells-kids-play-instead

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here