Malala Yusufzay: “Kızlar Dünyayı Değiştirebilir Ama Önce Onlara Yatırım Yapmalıyız”

0
502

Yüz otuz milyon kız okula gitmiyor. Onları savunmak için dünyayı dolaşırken bazı günler benim için pek kolay geçmiyor.

Bazı günler zaten sahip oldukları bir hak için çok büyük bir savaş vermek zorunda
kalan kızlarla tanışıyorum. Bu yaz Irak’ta, Najlaa isimli Yezidi bir genç kızla tanıştım. Ailesi onu 14 yaşındayken okuldan aldı ve evlenmesi gerektiğini söyledi.

Düğün günü Najlaa topuklu ayakkabılarını fırlatıp attı ve kaçtı. Üzerindeki gelinlikle. Eğitimini bırakmaya ve gazeteci olma hayallerinden vazgeçmeye hiç niyeti yoktu.

16 yaşındayken, İŞİD köyünü ele geçirdi ve onu tekrar kaçmak zorunda bıraktı. Bugün Kuzey Irak’ta yerinden yurdundan edilmiş bir insan olarak yaşıyor ve okula gimek için her gün bir saatten fazla yol yürüyor.

Najlaa gibi kızlar çalışmaya devam etmem için bana ilham veriyorlar. Ancak bu kadar azimli ve yetenekli kızlara, sadece okula gidebilmek için bu kadar mücadele etmelerine gerek olmayan bir dünya verebilseydik neler olabileceğini merak etmeden duramıyorum.

Bazı günler her bir kız çocuğunu okula gönderebilecekken bunu yapmayan liderler yüzünden cesaretin kırılıyor. 

İki yıl önce Birleşmiş Milletlerde liderler, 2030 yılı itibariyle her kız çocuğunun 12 yıl kesintisiz eğitim alacağı taahhüdünü verdiler. O zamandan beri bu kararı veren ülkelerden hepsinin yaptığı eğitim yardımı ya aynı kaldı ya da azaldı. Afrika, Latin Amerika ve gelişmekte olan Asya’nın en büyük dokuz ülkesinden hiçbiri eğitim bütçelerini artırmadı. Hatta birçoğu ciddi kesintiler yaparken, daha fazla kız çocuğunu okuldan alıyor. 

Bazı günler zordur – ama dünyanın hep bugünkü gibi olacağına inanmayı reddediyorum.

Malala Fonu ile gelişmekte olan ülkelerdeki eğitimcilere ve onların destekçilerine yatırım yaparak kızlar için bu dünyayı değiştirmeye çalışıyoruz. Bu kadınlar ve erkekler, kendi toplumlarındaki kızların yaşadıkları – çocuk yaşta evlilik, yoksulluk, çatışmalar ve savaşlar gibi – zorlukları çok iyi anlıyorlar. Çözümler geliştirebilmek için en iyi adres de onlar.

Afganistan’da, kırsal bölgelerde çalıştırmak üzere kadın öğretmenleri işe alıyorlar. Nijerya’da, okulu bırakma ve 13 gibi erken bir yaşta evlenme konusunda aile baskısı yaşayan kızların ailelerine direnmelerine destek olmak için danışmanlık merkezlerinin yürütücülüğünü yapıyorlar. Lübnan’da Suriyeli mülteci kızlara STEM (bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik) becerileri kazandırmak için e-öğrenme programları geliştiriyorlar.

İlerleme yavaş olabilir, ancak yaşamımın sonu gelmeden her kız çocuğunu okulda görebileceğimize inanıyorum. Kızların okuldan alınmasını kolaylaştıran politikalarla ve ayrıcalıklarla uğraşan yerel eğitimcilere ve aktivistlere inanıyorum. Kendilerinin ve kız kardeşlerinin hakları için verdikleri mücadeleye liderlik eden Najlaa gibi kızlara inanıyorum. Eğitim ve eşitlik için verdiğimiz mücadeleyi destekleyen tüm dünyadaki milyonlarca insana inanıyorum.

Bu yılın başlarında birisi bana şunu sordu: “Yaşadığınız ve gördüğünüz bunca şeyden sonra umutsuzluğa kapılmamayı nasıl başarıyorsunuz?

Bunun üzerine düşündüm. bir süre kendi hayatımdaki minnettar olduğum şeyler üzerine konuştuktan sonra şöyle dedim: “Bence umutsuz olmak anlamsız. Eğer umutsuzsanız, şu anınızı ve geleceğinizi boşa harcıyorsunuz demektir.”

Eğer engellere odaklanmayı seçersek, kızların hak ettikleri eğitimi almalarının imkansız olduğunu düşünmeye başlayabiliriz. Oysa daha aydınlık bir gelecek arzuluyorsak – hem onlar hem de kendimiz için- bugün kızlara yatırım yapmak zorundayız.

Umarım, her kızın korkusuzca eğitim alabildiği ve liderlik edebildiği bir dünya için verdiğim çabaya siz de ortak olursunuz.

 

Malala Yusufzay

Kaynak: http://time.com/5087352/malala-yousafzai-girls-can-change-the-world/?utm_source=twitter.com&utm_medium=social&utm_campaign=bill-gates-external-swap

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here