İlişkiler Kurallardan Daha Önemlidir

0
474

Öğrenme ilişkiler olmadan gerçekleşmez. Sınıfta kurallar önemlidir, ancak birkaç yıllık öğretmenliğin ardından çoğumuz ilişkilerin daha önemli olduğunu öğreniriz. Öğrencilerle ilişkilerimizi derinleştirebilmemizin bir yolu da, onlarla kendimiz hakkında az da olsa bir şeyler paylaşmak ve onların da bizimle ve birbirleriyle bir şeyler paylaşması için fırsatlar yaratmaktır.

Kendilerini nelerin beklediğini bilmeleri açısından öğrencileriniz için birinci günden itibaren kuralları, rutinleri ve ilkeleri ana hatlarıyla ortaya koymak elbette önemlidir. Öğretmenler olarak meslek hayatımızın ilk dönemlerinde öğreniriz bunu: Sınıftaki beklentiler konusunda en başından itibaren net ve katı olmak, nasıl bir yıl geçireceğimiz konusundaki en büyük farkı yaratır.

Ancak kuralları ve beklentileri paylaştıktan sonra öğrencilerinizekendiniz hakkınızda bir şeyler anlatan birkaç bilgiye ve özel eşyaya geçiş yapmaya ne dersiniz? Genel bilgiler de paylaşabilirsiniz (ailenizle, gittiğiniz okullarla, öğretmenlikten önce yaptığınız işlerle ilgili detaylar gibi), ama aynı zamanda hayatınızla ilgili birkaç hassas konuya da değinebilirsiniz:

  • Büyürken hangi konularda zorluk yaşadınız? Özellikle öğrencilikte…
  • Nelere değer verirsiniz?
  • Neleri yapmayı seversiniz?
  • Eğer yapabilseydiniz dünyayla ilgili neleri değiştirmek isterdiniz?
  • İşe yarayacağını bilseydiniz hayatta hangi riskleri alırdınız?

Birkaç özel eşya paylaşmaya ne dersiniz? Hayatta en sevdiğiniz kitaplardan bazıları mesela. 12 yaşındayken en sevdiğiniz kitap hangisiydi? 16 ya da 20 yaşındayken? Öğrencilerinize göstermek için bu kitaplardan okula getirin. Sınıfa hayatınızdan fotoğraflar getirmek de her zaman çok ilgi görür.

Peki, neden bu şekilde bir paylaşımı öneriyorum? Çocuklara insan yanımızı göstermek, sadece “öğretmen” olmamızı değil insan olmamızı da sağlar. Benim gözlemlerime ve deneyimlerime göre öğretmenlik yaptığınız öğrenciler tarafından sevilmek için kişisel (hatta kırılgan) taraflarınızı da göstermeli, zaman zaman kim olduğunuzu, duygularınızı, yaşadığınız zorlukları, umutlarınızı, nelere değer verdiğinizi ve hayallerinizi ortaya çıkarmalısınız. Öğrencilerimizden kişisel taraflarını (hatta kırılganlıklarını) gösterdikleri yazılar, şiirler ya da konuşmalar yazmalarını isteriz. Öğretmenleri olarak, sınıf topluluğunun bir üyesi olarak bizim de aynı şeyi yapmamız gerekmez mi?

Birbirlerini İyi Tanıyan Öğrenciler

Kendinize ait bazı yönleri paylaştıktan sonra öğrencileri de aynı şeyi yapmaya davet edin. Onlara kişisel taraflarınızı biraz göstererek ve açık davranarak bu zemini hazırladığınızda, bunun sizin için önemli olduğunu ve sadece bir öğretmen ve öğrencilerden oluşan bir grup olmadığınızı, bir insan topluluğu olduğunuzu görecekler.

İşte öğrencilerin birbirlerini tanımaları ve birbirleriyle ilişki kurmaya başlamaları için birkaç faydalı etkinlik:

İyi Şeyler: Öğrencilerden iki kişilik gruplar halinde eşleşmelerini ve başlarına gelen ya da olmasını dört gözle bekledikleri iyi bir şeyi paylaşmalarını isteyin. Büyük bir şey olması gerekmiyor. “Bugün evde pizza gecesi yaptık,” kadar basit bir şey de olabilir. Belki bir öğrencinin ablası yeni evlenmiştir ya da bir tanesinin haftaya doğum günüdür. Her güne ya da ders saatine “İyi Şeyler” etkinliğiyle başlayın. Öğrenciler giderek daha rahat paylaşmaya başladıklarında topluluk bağlarını daha fazla artırmak ve güçlendirmek için etkinliği dört ya da beş öğrenciden oluşan gruplar halinde yapmaya başlayın. Siz de paylaşın.

“Benim Hakkımda Her Şey” Çantası Yaratın: Her öğrenciye, beslenme çantası benzeri bir çanta verin. Çantanın dışını, sevdikleri ya da başkalarının kendileri hakkında kolayca gördükleri kelimelerle ya da resimlerle kaplamalarını isteyin. Çantanın içineyse, kendileri hakkında kolayca görülmeyen ya da bilinmeyen şeyleri temsil ya da sembolize eden çeşitli objeler koymalarını isteyin (kedilerine ait bir oyuncak, futbol oynarken çekilmiş bir fotoğrafları gibi). Kendinize de bir tane yaparsanız, siz de kendinizi tanıtırken bunu paylaşabilirsiniz. Bu, onlar için bir model olacaktır. Bir eşle ya da küçük gruplar içinde paylaşmaları için onlara zaman verin.

Tıpkı Benim Gibi: Eski ama etkili bir etkinlik olan bu topluluk yaratma yöntemi, öğrencilerin, kendileriyle ortak yanları olan ya da benzer özellikler paylaşan başka öğrencileri görmelerini sağlar. Öğretmen bir açıklamada bulunur ve ilgili öğrenciler ayağa kalkar. Örneğin, “En sevdiğim yemek makarnadır”, “Okul başladığı için mutluyum” ya da “Ailenin en küçüğü benim,” gibi. Bir açıklama yaptıktan sonra ayağa kalkan öğrencilerin oturmadan önce ortak yanları olan diğer öğrencileri not etmelerini söyleyin. (Bu etkinliği, biraz daha derine inen yeni açıklamalarla birkaç günde bir ya da gelişigüzel günlerde yapabilirsiniz.)

Özel Eşya Paylaşımı: Sınıfa en sevdiğiniz çocukluk kitaplarınızdan bazılarını getirmeniz gibi öğrencileri de fotoğraflar, kitaplar ya da ödüller gibi bazı özel eşyalarını getirmeye ve bunları bire bir, küçük gruplar halinde ya da tüm sınıfla paylaşmaya davet edebilirsiniz.

Öğrenci Bilgi Anketi: Öğrencilerin yaşına ve konuya uygun çeşitli anketler yapabilirsiniz. Öğrencilerin sevdikleri şeyleri (yemek, şarkı, spor dalı gibi) sormanın dışında, “Okulu birkaç kelimeyle tarif eder misin?”, “Kendini birkaç kelimeyle tarif eder misin?”, “Şimdiye kadar sahip olduğun en iyi öğretmenin en önemli özellikleri nelerdi?”,  “Ünlü bir insanla yemek yeme şansın olsa kimi seçerdin?”, “Sınıfta başarılı olmanı sağlamam için bir öğretmen olaran benden isteyeceğin en önemli şey ne olurdu?” gibi çok sayıda soru üretebilirsiniz. Öğrencilerin anketi tamamlamalarını isteyin ve onları daha iyi tanımak adına öğretmenleri olarak bu anketi kendinizin istediğini açıklayın. Anketleri toplamadan önce öğrencilerden, başkalarıyla paylaşmak isteyecekleri cevaplardan bir ya da iki tanesini seçmelerini isteyin. Paylaşmak için küçük gruplara ayrılmalarını bekleyin.

Yakın ilişkiler öğrenme için önemlidir. İyi yönetilen bir sınıfı korumak için kuralları ve ilkeleri uygulamak önemlidir. Ancak öğrencileriniz üzerindeki kontrolünüzü sürekli vurgulamak yerine bağ kurmak ve bir topluluk yaratmak, okul yılının herkes için iyi geçmesini sağlayacak en değerli ve garantili unsurlardan biridir.

 

Kaynak: https://www.edutopia.org/article/relationships-matter-more-rules?utm_source=facebook&utm_medium=socialflow

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here