Haftanın Kitabı: Triggers (Değişim Çarkı)

0
254

Özellikle yeni bir yıla girerken ‘’değişim’’ üzerine düşünürüz; alışkanlıklarımızı, düşüncelerimizi değiştirmek üzerine yepyeni kararlar alırız. Değişim sihirli bir kelime ancak değişimi gerçekleştirmek o kadar da kolay değil.

Değişim ve yetişkinlerin değişim konusundaki istekleri ve dirençleri üzerine düşünürken Triggers (Değişim Çarkı) kitabına rastladım. Dünyaca ünlü yönetici koçu Marshall Goldsmith ile Mark Reiter’ın yetişkinlerin davranışlarını değiştirmesi konusunu ele aldıkları Mediaacat Yayıncılıktan çıkan kitapta, pratik ve hayata kolaylıkla geçirilebilecek tavsiyeler sunuluyor.

Sohbet eder gibi bir üslupla yazılmış olan Triggers (Değişim Çarkı) kitabında,  “Davranışlarımızı değiştirmek için başımıza hayatımızı tehlikeye sokacak bir darbe almamız şart değil!” vurgusunu yapılıyor. Marshall Goldsmith, koçluk yaptığı kişilerle ilgili hikayelere de yer verdiği kitabında, basit bir soru soruyor. ‘’Hayatında yaptığın en büyük davranış değişikliği nedir?’’ Ve şöyle devam ediyor:’’İki mutlak ve değişmez gerçek vardır: Bunlardan birincisi; davranışlarda kayda değer değişimler elde etmek çok zordur. İkincisi ise gerçekten istemediğimiz sürece, kimse bizi değiştiremez. Davranış değişikliğine başlamak zor, devam ettirmek daha zor, değişimin kalıcı olmasını sağlamaksa en zorudur. Hatta bir yetişkinin davranışlarını değiştirmesinin, duygusal bir varlık olan insan türü için başarılması en zor şey olduğunu söyleyebilirim. Abarttığımı düşünüyorsanız, aşağıdaki soruları cevaplayın:

  • Hayatınızla ilgili değiştirmek istediğiniz şeyler nelerdir? Büyük bir şey olabilir, örneğin kilo vermek, işinizi ya da mesleğinizi değiştirmek. Ya da örneğin saç şeklinizi değiştirmek veya annenizi daha fazla aramak ya da oturma odasını değiştirmek gibi küçük bir şey de olabilir.
  • Ne kadar zamandır uğraşıyorsunuz? Kaç ay ya da kaç yıldır sabahları uyandığınızda kendinize, ‘’Bugün bu değişikliği yapacağım’’ cümlesinin çeşitli versiyonlarını söylüyorsunuz?
  • Nasıl gidiyor? Bir başka değişle, hayatınızda bir değişiklik yapmaya karar verip hemen harekete geçtiğiniz ve sonuçtan tatmin olduğunuz herhangi bir olay oldu mu?

Yetişkin insan olarak davranışlarımızı değiştirmekten daha zor bir iş yok. Değişimden kaçmak için mazeretler bulmakta ise çok iyiyiz. Sürekli bahane üretiriz, mantıklı sebepler buluruz, çeşit çeşit inkar ve direnç davranışını tetikleyen inançlar besleriz. Bunun sonucunda, olmak istediğimiz kişiye dönüşmeyi başaramayız. Triggers (Değişim Çarkı) kitabında Goldsmith, hayatlarımızı nasıl değiştirebileceğimize, bu değişimi nasıl kalıcı kılabileceğimize ilişkin kişisel bir yol haritası sunuyor.

Yaptığımız tüm planlara ve koyduğumuz hedeflere rağmen, bizi hatalara sürükleyen ve pişmanlıkla sonuçlanan pek çok çevresel ve içsel tetikleyicilerin neler olduğu ise kitapta en ilgi çeken bölüm.  

Hayatı, alışkanlıkları ve düşüncelerindeki değişim için küçük bir adım atmak isteyenler, bu kitap sizin için..

 

Mürşide Demirkol

Eğitim Uzmanı & Profesyonel Koç

@mursidedemirkol

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here