Haftanın Kitabı: Orijinaller

0
205

Bugünlerde hem eğlenceli hem ilginç bir kitap okumak isterseniz size, Adam Grant’ın Orijinaller kitabını öneririm. Wharton İşletme Okulu’nun başarılı öğretim üyelerinden, ödüllü araştırmacı Adam Grant, başarıyı yorumlamaya dair bakış açısını sunduğu kitabında, psikologların başarıya giden iki yol olduğunu keşfettiklerinin altını çiziyor: Konformizm ve orijinallik.

Modus Kitap’tan, Barış Emre Alkım’ın çevirisiyle yayınlanan kitapta, bugün hayatımızın içinde olan marka ve şirketlerin (Facebook, Google, Microsoft gibi) nasıl orijinal fikirler ürettiğini ve yaratıcılığın nasıl devam ettirilebileceğini ilgi çekici örneklerle anlatıyor. Adam Grant, tıpkı bir önceki kitabı Vermek ve Almak‘ta olduğu gibi, olayları düşünmediğimiz açılardan ele alıp, belki de hiç aklımıza gelmeyen yollardan nasıl çözüme ulaşabileceğimizi farketmemizi sağlıyor.

Adam Grant, pürdikkat dinlediğimiz başarı öykülerinin altındaki efsaneleri çürüterek, kök salmış inançlara kafa tutarak ve büyük değişim aktörleri arasında ortak noktalar bularak sadece dünyadaki yerimize değil, dünyayı altüst etme potansiyelimize ilişkin de etkileyici ve yeni bir bakış açısı sunuyor.

Grant özetle şunu söylüyor: “Ey ahali! Konformistler hep aynı yolu yürür. Orijinallik ise az yürünmüş yoldan geçer.”

Kitapta, orijinalliği anlatan bölümden aşağıdaki satırları paylaşıyorum:

‘’….Benim tanımıma göre orijinallik, belli bir alanda nispeten sıra dışı olan bir fikri tanıtma, ilerletme ve geliştirme potansiyelini kapsar. Orijinallik, yaratıcılıktan, yani hem yeni hem de yararlı bir kavram üretmekten çıkar. Çıkar, ama orada kalmaz. Orijinal insanlar inisiyatifi ele alıp hayallerini gerçekliğe dönüştürenlerdir.

Dünyadaki yaratıcılığı körükleyen, değişimin başını çeken orijinal bireylere hayranlık beslerken hep onların bizden farklı olduğunu fark ederiz. Nasıl ki bazı şanslı insanlar kendilerini kanser, obezite, ya da HIV gibi hastalıklara dirençli kılan genetik mutasyonlarla dünyaya geldiyse, büyük yaratıcıların da risk almaya karşı biyolojik bir bağışıklığı olduğunu sanırız. Onlar doğaları gereği belirsizliğe kucak açarlar, toplumdan kabul görmeyi umursamazlar; bizlerden farklı olarak, topluma ayak uydurmamanın bedeline kafa yormaları gerekmez. Korkudan, reddedilmekten ya da alaya alınmaktan etkilenmeyen birer put kırıcı, asi, devrimci, sorun çıkarıcı, başına buyruk muhalif olmak üzere programlanmışlardır…”

İşin özü, Adam Grant orijinal olmayı, yeni bir iş kuran veya alanında fark yaratan kişilerin sahip olduğu bir özellik olarak tanımlıyor. Bu, aynı zamanda bazı noktalarda bakış açımızı değiştirdiğimizde de geliştirebileceğimiz bir özellik. Grant, kitap boyunca nasıl bir bakış açısının bize orijinal olabilme becerisi kazandıracağının ipuçlarını veriyor.

Orijinalliğinizi geliştirmekle ya da bunu başkalarına aşılamakla ilgileniyorsanız, kitapta atabileceğiniz birkaç adıma yer verilmiş:

Bireysel Eylemler: Orijinal Fikirleri Üretmek ve Tanıyabilmek

 1. Mutlak değil, duruma göre düşünün.
 2. Ürettiğiniz fikirlerin sayısını üçe katlayın.
 3. Kendinizi yabancı bir ortamın içine bırakın.
 4. Stratejik erteleme yapın.
 5. Beyin fırtınasını bırakıp beyin yazımına başlayın.
 6. Fikirlerinizi daha tanıdık hale getirin.
 7. Fikirlerinizi yeni bir kitleyle buluşturun.
 8. Dikkatinizi, fikrinizi desteklememe nedenlerine yoğunlaştırın.
 9. En cüretkar fikrinizi Truva atına bindirin, sonra açığa çıkarmak için doğru anı kollayın.
 10. İnsanların kişiliklerine, değerlerine hitap edin.
 11. Bir yenilik turnuvası düzenleyin.
 12. Şirketi batırın.
 13. Farklı departmanlarda çalışanları, fikirlerini sunmaya davet edin.
 14. Zıtlıklar günü düzenleyin.
 15. Popüler olmayan fikirleri savunmasıyla bilinen insanlardan yenilikçi görev gücü oluşturun.
 16. İnsanları kültürünüze uyum sağlamaları için değil, kültüre katkıda bulunmaları için işe alın.
 17. Çıkış görüşmelerinden giriş görüşmelerine geçin.
 18. Çuvaldızı kendinize batırın.
 19. ‘’Beğenme.’’ ‘’sevme’’ ve ‘’nefret’’ gibi sözcükleri yasaklayın.
 20. Değişim sürecini başlatmak için, yükselen yıldızlara meydan okuyun.

 

Adam Grant’ın TED konuşmalarını da izlemenizi özellikle tavsiye ederim.

İstisna olmak isteyenler bu kitap sizin için…

 

 

Mürşide Demirkol

Eğitim Uzmanı & Profesyonel Koç

@mursidedemirkol

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here