Haftanın Kitabı: Hikaye Anlatıcısının Sırrı

1
2689

“Hikâyelerin insanların kalplerine seslenmek gibi benzersiz bir gücü vardır.” – Peter Guber

Hikayelerin benzersiz gücü her daim ilgimi geçmiştir. Bu konuda kendimi geliştirmeye gayret ediyorum. Profesyonel işim de aslında bir nevi hikaye anlatıcılığı. Dolayısıyla hikaye ve hikaye anlatmaya dair ne kadar kitap varsa okumaya çalışıyorum. Aganta Kitap tarafından yayınlanan Hikaye Anlatıcısının Sırrı kitabının yazarı Carmine Gallo, aynı zamanda çok satan “TED Gibi Konuş” ve “Steve Jobs’ın Sunum Sırları” kitaplarının da yazarı ve dünyanın önde gelen markalarının iletişim koçu.

Carmine Gallo, Hikaye Anlatıcısının Sırrı’nda dünyada değişim yaratan girişimcilerin, şirketlerin, liderlerin ve TED konuşmacılarının hikaye anlatma becerilerinin sırlarını ayrıntılı örneklerle gözler önüne seriyor. Steve Jobs’dan Ken Robinson’a ve Richard Branson’a iz bırakmış pek çok lider ve girişimcinin başarısına 50 farklı hikayeye tanıklık ederken, siz de  belki kendi hikayenizin farkına varacaksınız.

Mesleğiniz, yaptığınız iş ne olursa olsun hikaye anlatma becerisinde ustalaşanlar diğerleri üzerinde muazzam etkiye sahip olabilir. Princeton Üniversitesi’nden sinirbilimci Uri Hasson’a göre, “çekici hikayeler anlatabilen birisi, dinleyicinin beynine gerçekten de fikirler, düşünceler ve duygular ekebilir. Hikaye anlatma sanatı fikirlerin savaşında en güçlü silahınızdır.”

Hikaye Anlatıcısının Sırrı kitabı 5 bölümden oluşuyor: İçimizdeki ateşi canlandıran hikaye anlatıcıları, eğiten hikaye anlatıcıları, basitleştiren hikaye anlatıcıları, motive eden hikaye anlatıcıları ve hareket başlatan hikaye anlatıcıları. Her bir bölümün sonundaki ‘’hikaye anlatıcısının sırrı’’ kısmında, o bölümün özüne yer veriliyor.

Kitabın sonunda yer alan ‘’Hikaye Anlatıcısının Kontrol Listesi’’nde bulunan güçlü sorularla nasıl bir hikaye anlatıcısı olduğunuzu belirleyebilirsiniz.

Carmine Gallo, hikaye anlatımının insan hayatındaki önemine ve bilimsel dayanaklarına da bolca yer vermiş. İşte o satırlardan birkaçı:

‘’Bir insanın kafasına, ilk önce kalbine dokunmadan erişemezsiniz ve kalbe giden yol da amigdaladan başlamak üzere beyinden geçer. Amigdalanın gücü budur. İyi bir hikaye de kortizol, oktisotin ve dopamin gibi kimyasallar salgılar’’.

‘’Sosyal antropologlar, hikaye anlatmanın atalarımızın ateş başındaki sohbetlerinin yüzde 80’ini meydana getirdiğine inanıyor. Namibya’nın Kalahari çölünde “Buşmanlar” olarak bilinen bir grup göçebe günlerini hâlâ karpuz, kabuklu yemişler, tohumlar ve antilop gibi yiyeceklerin peşinde geçiriyor. Güneş, Kalahari üzerinde batınca, Buşmanlar ateşlerini yakıp atalarının on binlerce yıl önce yaptıkları gibi hikayeler anlatıyor. Gün içinde Buşmanların konuşmaları, hayatta kalmak üzerine yoğunlaşıyır. Konuşmalarının sadece yüzde 6’sı hikayeler içeriyor. Ama geceleri, Buşmanlar konuşmaların yüzde 81’ini hikaye anlatmaya ayırıyor. Kadınlar ve erkekler, çoğunlukla diğer köylülerin tanıdıkları insanlar hakkında komik ya da heyecanlı hikayeler anlatıyorlar. Buşmanlar için hikaye anlatımı hayal gücünü tetikliyor, birbirini tanımayan insanlar arasında bağlar yaratıyor ve Buşmanların hayatta kalmaları için temel öneme sahip kurumlar hakkında bilgi aktarılıyor…”

“Ateş ışığında anlatılan hikayeler tüm dinleyicileri aynı duygusal dalga boyuna, aydınlanmış kavrayışa, güvene ve empatiye ulaştırır,” diyor Utah Üniversitesi’nden Prof. Polly Wiessner. “Hikayeler ve tartışmalar aracılığıyla insanlar, başkalarının deneyimlerini toplayıp denenen seçeneklerin bilgisini biriktirdi. Büyük resmin iletilmesi için gece konuşması büyük öneme sahipti’’.

Akıcı bir dili olan kitap okuyucuya şunu diyor: Hepimiz ‘’hikaye anlatıcısı’yız’’. Peki sizin hikayeniz nedir?

Hikaye dinlemeyi, okumayi ve anlatmayı dert edinenler, bu kitap sizin için…

 

 

Mürşide Demirkol

Eğitim Uzmanı & Profesyonel Koç

@mursidedemirkol

1 YORUM

  1. Bence konuşma yeteneğinin %75’ini doğuştan getirdiğimiz dil yeteneği oluşturuyor kitap bilgileri de %25’lik dilimde olduğu için kitapdaki uygulamalar yetersiz kalıyor gibi geliyor bana.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here