Haftanın Çocuk Kitabı: Uykusunu Arayan Çocuk

0
2583

Yeni yıla pek çok hayal ve farklı istekler ile başlıyoruz. Yeni eşyalar, yeni arkadaşlar… Çocukların istekleri ise biz yetişkinlere göre çok daha farklı olabiliyor. Bu hafta, hikayemizde sıra dışı bir isteği olan kahramanımızla tanışıyoruz. Minik kahramanımız bir gece uykusunu kaybediyor ve tek isteğiyse uykusunu bir an önce bulabilmek oluyor.

Kahramanımız, yatağında dönüp durmasına rağmen bir türlü uykusu geri gelmiyor. Her yerde arıyor; ama, bulamayınca gecenin bir vakti uykusunu aramaya çıkıyor. Bir elinde feneri bir elinde oyuncak pandası ile sokağı gezip uykusuna arıyor: Acaba nerede?

Saat çok geç olduğu için herkesin uyumak üzere olduğunu fark ediyor. İlk önce ahıra gidip atın yanında kalıp uykusunu aramaya karar veriyor. Aynı atın yaptığı gibi dört ayak üstüne çöküyor; fakat, birden PAT diye yere düşüyor. ”Uyumak istiyorum, ama böyle ayakta değil,” diyor ve ahırı terk ediyor.

Ardından yarasanın yanına gidiyor. Bu sefer de yarasa gibi uyumayı deniyor. ”Uyumak istiyorum, ama böyle tepetaklak olmaz!” diye bağırıyor ve oradan da mutsuz bir şekilde ayrılıyor.

Üçüncü durağı ise tüm kış boyunca uyuyan ayının yanı oluyor. Ne yazık ki, aradığı uykuyu orada da bulamıyor, çünkü ona tüm kış değil, tek bir gecelik uyku gerekiyor.

Gecenin ilerleyen vakitlerinde diğer hayvanları da teker teker ziyaret ettiği macerasına konuk oluyoruz. Flamingo gibi tek ayak üstünde uyumayı deniyor. Leopar gibi ağacın yüksek bir dalına çıkıyor.  Yavru zürafanın ve mirket ailesinin bile yanına gidiyor; ama, uykusunu bir türlü bulamıyor.

En sonunda bir güvercinin sesiyle irkiliyor kahramanımız. Uykusunun onunla saklambaç oynadığını söylüyor ve aramayı bırakırsa ortaya çıkacağını da ekliyor. Ardından karşısında çıkan sarı ışık onu kendi yatağına götürüyor. Tüm sakinliği ve huzuru ile kendi yatağına yatıp gözlerini kapatıyor, derin bir uykuya dalıyor. ”Meğer uyku, çocuğu kendi yatağında bekliyormuş.”

2016 yılında Günışığı Kitaplığı’ndan çıkan Uykusunu Arayan Çocuk, İrem Uşar tarafından yazılmış ve Merve Atılgan tarafından resmedilmiş. Uyku problemi yaşayan, yalnız uyumaktan korkan ve yatağına girmeyi reddeden çocuklar için yol gösterici bir kitap niteliği taşıyan Uykusunu Arayan Çocuk, 6 – 10 yaş arasındaki çocuklar için de eğlenceli bir maceranın kapılarını aralıyor.  

 

Figen Değer

figendegerr@gmail.com

 

 

Uykusunu Arayan Çocuk

Yazan: İrem Uşar

Resimleyen: Merve Atılgan

Yayınevi: Günışığı Kitaplığı

Basım Yeri ve Tarihi: 2016

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here