Haftanın Çocuk Kitabı – Tepetaklak Ailesi

0
2764

Hepimiz bazen gündelik rutinimizden, aynı saatte kalkıp yatmaktan sıkılıyoruz. Söz konusu çocuklar olunca onların “şikayet” edecekleri şeylerin listesi de uzuyor. “Yatmadan önce pijama giymek zorunda mıyım?”, “Biraz daha geç yatsam!”, “Sabah bu kadar erken okula gitmesek!”, “Benim üzerimdeki iyi, sokağa böyle de çıkabilirim” itirazları size de tanıdık geliyorsa, çocuklarınızı Tepetaklak Ailesi ile tanıştırmanın zamanı gelmiş demek ki!

tepetaklak ailesi1

Bu ailenin her şeyi ters; gece yarısı uyanıyor, dışarı çıkarken pijalamalarını giyiyor, gün sonunda kahvaltı ediyorlar. Yemeklerini elleriyle yediklerini söylemeye gerek yok, zira çatallarını saçlarını taramak için kullanıyorlar. Eve giren hırsızın bile ailenin halini görünce şaşkınlıktan küçük dilini yuttuğunu söyleyelim de gerisini siz düşünün. Unutmadan ekleyeyim, bu ailede çocuklar anne babalarını okula bırakıyor ve onlar çıkana değin bekliyor. Parkta salıncakta sallanan anne babalar oluyor, onlara göz kulak olan da çocukları!

tepetaklak ailesi3

Onların bu “normal” yaşamlarındaki en büyük şaşkınlık, bir akşam komşularının, küçük kızları Lucy’ye göz kulak olmalarını rica etmesiyle yaşanır! Komşuları Bayan Plum’ın evinde her şey terstir. Onlar da kollarını sıvayarak her şeyi “olması gereken” hale getirirler. Kendilerine göre tabii!

Hem farklı yaşam tarzları ve alışkanlıklarına hem de “normal” bildiğimiz konulara dair küçük büyük herkesi düşündüren –ve elbette güldüren- bu aile, aslında çocukların yakından tanıdığını düşündüğüm Felaket Henry’nin kuzenleri sayılır. Çünkü onlar da Francesca Simon’un kaleminden çıkmış. Tam yeri gelmişken biraz da ondan bahsedelim. Simon, Missouri’de doğmuş, Yale ve Oxford üniversitelerinden ortaçağ eğitimi almış. Sunday TimesGuardianTelegraphMail on SundayVogue gibi gazete ve dergilerde serbest gazeteci olarak çalışmış. 1989’dan itibaren tüm zamanını çocuk kitapları yazmaya ayıran Simon’un kaleme aldığı kitap sayısı elliyi geçiyor. Simon 2008’de Felaket Henry ve Karadamı Yeti ile Galaxy British Book Awards En İyi Çocuk Kitabı Ödülü’nün de sahibi olmuş.

tepetaklak

Simon’un yazdıklarına Emily Bolam’ın resimleri eşlik ediyor. Bahar Siber’in Türkçeye çevirdiği kitap, İletişim Yayınları tarafından çocuklara ulaştırılıyor. Tepetaklak Ailesi ile tanışmaya hazırsanız, soluğu bir kitapçıda almanızı öneririz…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here