Haftanın Çocuk Kitabı: Sidney ve Stella Hiçbir Şeyi Paylaşamıyor

0
740

Ay birdenbire gökyüzünden kaybolabilir mi? Nasıl ve neden kaybolur? Ay’ın yerine başka bir şey koymak mümkün müdür? Eğer mümkünse bu nasıl olur? Bu hafta karşımızda, tüm bu soruların cevabını alabileceğimiz bir kitap var: Sidney ve Stella Hiçbir Şeyi Paylaşamıyor.

Sidney ve Stella adındaki ikizler birbirleriyle çok iyi anlaşıyorlar. Beraber birbirinden güzel oyunlar oynayıp çılgınlar gibi eğleniyorlar. Tıpkı çok yakın iki arkadaş gibi her şeyi beraber yapıyorlar; fakat, öyle bir şey var ki asla yapmayı beceremiyorlar. Ne mi dersiniz? Tabii ki de paylaşmak!  

Bir gün oyun oynarken Sidney topunu Stella’ya vermeyi reddediyor ve tam da bu noktada işler çığırından çıkıyor. İkizlerin topu kaşla göz arasında ellerinden kayarak pencereden dışarıya uçuyor. Sidney ve Stella hem korku hem de merakla topun nereye gittiğini izliyorlar. Top öyle bir zıplıyor ki görseniz Ay’a kadar çıkacak sanırsınız! Çocukların meraklı bakışlarını gökyüzünden gelen bir ses bölüyor. Çat diye bir ses duyuluyor ve görüyoruz ki top sahiden de Ay’a kadar çıkmış. Gökyüzünü süsleyen sevimli Ay, top yüzünden paramparça oluyor.

İkisini de çok büyük bir korku sarıyor. Belki de Ay’ın ortadan kaybolduğunu kimse fark etmez diye düşünerek derin bir uykuya dalıyorlar. Ama sabah öyle bir şeyle karşılaşıyorlar ki gözlerine inanamıyorlar. Herkes Ay’ın ortadan kaybolmasını konuşuyor. Tüm gazetelerin ana sayfasında, polis telsizlerinde, mahalledeki dükkânlarda… Hiç kimse bu işin peşini bırakacak gibi durmuyor. Yaramaz ikizleri bir telaş kaplıyor ve yeni bir Ay bulmak üzere planlar yapmaya başlıyorlar. Hikâyenin bundan sonrası bir sürpriz olarak okunmak üzere sizi ve okul öncesi çocuklarınızı bekliyor.  

Emma Yarlett’in yazdığı ve resimlediği ”Sidney ve Stella Hiçbir Şeyi Paylaşamıyor”, 2017 yılında Redhouse Kidz tarafından Zeynep Alpaslan’ın çevirisiyle basıldı. Kardeşlerin birbirleriyle olan çatışmalarını güzel bir dille ortaya koyan yazar, aynı zamanda paylaşmanın, beraber çalışmanın ve birlik olmanın önemini de didaktik olmayan bir dil ile öykünün içerine yedirerek bizlere sunuyor. Eşyalarını paylaşmakta direnen, bu değeri yeni yeni öğrenmeye başlayan, kardeşleri ve arkadaşları ile sürekli ”Bu benim!”, ”Hayır, benim!” diye tartışan çocuklar için harika bir resimli kitap ortaya koyan Emma Yarlett, çizimleriyle de size keyifli anlar yaşatacak ve çocuklarınızla üstüne konuşulacak bol bol malzeme verecek.  

 

Figen Değer

figendegerr@gmail.com

 

 

Sidney ve Stella Hiçbir Şeyi Paylaşamıyor

Yazan ve resimleyen: Emma Yarlett

Çeviren: Zeynep Alpaslan

Yayınevi:Redhouse Kidz

Basım Yeri ve Tarihi: 2017

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here