Haftanın Çocuk Kitabı: Öpücük Ne Renktir?

0
1100

Biz yetişkin insanlar olarak çocuklara hep sevgiden ve sevgimizi karşımızdaki kişiye göstermenin yollarından bahseder dururuz. Sevginin en büyük göstergelerinden biri olarak da sımsıkı sarılmaktan ve öpmekten bahsederiz. Peki, hiç düşündünüz mü öpücük ne renktir?

Bu haftaki kitabımıza Monika’nın insanı meraklar içinde bırakan bu sorusu ile başlıyoruz. Asıl adı Monika olan ama herkesin Minimoni dediği kahramanımız, resim yapmaya bayıldığından bahsediyor. Şimdiye kadar sahip olduğu boyalar ile akla gelebilecek her şeyin resmini yapmış: sarı muzlar, kırmızı uğurböcekleri, penguenler, mavi gökyüzü ve daha neler neler… Fakat, şimdiye kadar hiç öpücük resmi yapmamış!

Bunu fark ettiği anda o ilginç mi ilginç sorusunu bize yöneltiyor: “Öpücük ne renktir?” Önce kırmızı olabileceğini düşünüyor, tıpkı makarnanın sosu gibi… Sonra kırmızının aynı zamanda kızgınlığın rengi olduğunu ve öfkeliyken kimseyi öpmeyeceğimizi fark ediyor. Ardından yeşil geliyor aklına. Sevginin rengi kesinlikle yeşil olmalı. Çünkü Minimoni timsahları çok seviyor.  Tam o sırada sebze yemekten pek hoşlanmadığını hatırlıyor. Yeşil o çok sevdiği timsahların yanı sıra sevmediği sebzelerin de rengiymiş.

Bir sonraki sayfada öpücüğün ayçiçekleri gibi sarı olduğunu düşünüyor. Hem de bal kadar tatlı… Birdenbire onu kovalayan arılar geliyor aklında ve hemen vazgeçiyor. Her sayfada farklı bir rengi düşünüyor; fakat, hiçbiri tam olarak öpücüğü resmetmeye yetmiyor. Her çocuk gibi annesini çağırıp ona soruyor. Annesi hiçbir şey söylemiyor ve sadece onu öpüyor. Birdenbire kitabın sayfasının rengarenk kalplerle kaplandığını görüyoruz. Minimoni bir şey söylemiyor; ama, anlıyoruz ki öpücüğün tek bir rengi yokmuş. Öpücük dediğimiz şey meğerse rengarenkmiş.

İspanyol yazar Rocio Bonilla’nın kitabı, ilk baskısını Müren Beykan’ın çevirisiyle 2016 yılında Günışığı Kitaplığı’ndan yapıyor. Kitabın sayfalarını çevirirken her sayfada yeni bir renkle tanışmış oluyoruz. Renklerin günlük hayatımızda bizde uyandırabileceği farklı duyguları heyecanlı bir dil ile anlatıyor kitap. Rengarenk bir evrenin içinde buluyoruz kendimizi. Bir rengin birden fazla duyguyu uyandırabileceğini Minimoni’nin bakışlarında görüyoruz. Rocio Bonilla bir mesaj kaygısı gütmeden bize öpücüğün ne renk olduğunu en güzel şekilde gösteriyor. Bu başarı; İspanya Eğitim, Kültür ve Spor Bakanlığı’nın düzenlediği En İyi Kitaplaşan Çocuk ve Gençlik Kitapları arasında ilk üçe girerek de kendini gösteriyor.  

Okul öncesi dönemde olan çocuklar, renkleri bu kitapla eğlenerek öğrenirken okul çağı çocukları ise her sayfada değişen duygularla ve zıtlıklarla tanışma fırsatı bulacak.

 

Figen Değer

figendegerr@gmail.com

 

Öpücük Ne Renktir?

Yazan ve Resimleyen: Rocio Bonilla

Çeviren: Müren Beykan

Yayınevi: Günışığı Kitaplığı

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here