Haftanın Çocuk Kitabı: Hiç Hata Yapmayan Kız

0
2560

Sokakta bisiklete binerken aniden yere düştü diye ağlayan ya da ödevini yanlış yapıp sınıfa rezil olduğunu düşünerek eve ağlaya ağlaya gelen bir kız çocuğu gördünüz mü hiç? En ufak hatada gözyaşlarına boğulan pek çok kız çocuğunu etrafımızda görmek mümkün; fakat, bu kitap bize tamamen farklı birini anlatıyor. Hiç hata yapmayan mükemmel mi mükemmel bir kız!

Kendimizi bu sefer de Betül’ün hikayesinin içinde buluyoruz. Betül’ün hayatında hata yaptığını gören olmamış. Öyle ki, çoğu kişi onun gerçek adını bilmiyor! Ona ”Hiç Hata Yapmayan Kız” diye hitap ediyorlar; fakat, haksız da sayılmazlar. Çünkü şimdiye kadar onun hata yaptığını gören hiç kimse olmamış.

Hiç Hata Yapmayan Kızımız Betül, o güne de sıradan bir şekilde başlıyor. Kardeşi Kaan’ın aksine her şeyi kusursuzca tamamlıyor. Kahvaltısını yapıyor, ödevini yapıyor ve kapıda onu bekleyen hayranlarını selamlıyor. Sonra öğreniyoruz ki, o gün okulda bir yetenek yarışması varmış. Hem de son üç yıldır Betül’ün hokkabazlık gösterisi birinci oluyormuş. Okul çıkışı en yakın arkadaşlarını havuçlu kek yapmak için evine çağırıyor. Hikaye de aslında tam burada başlıyor. En güzel yumurtaları seçtikten sonra onları taşırken birden ayağı kayıyor ve yumurtaları düşürecek gibi oluyor. Hiç Hata Yapmayan Kız’ın hata yapmaya en yakın olduğu an da bu an oluyor. Tüm gün boyunca o anı aklından çıkaramıyor. Çünkü hata yapmaktan ödü kopuyor!

Tüm bu endişelerini bir kenara bırakıp yetenek yarışmasına hazırlanıyor. Herkes onun ne kadar yetenekli bir kız olduğunu konuşurken ve hata yapmayacağına inanırken olaylar birden tersine dönüyor. Bir dalgınlık yüzünden herkesin hata yapmayan kız diye çağırdığı Betül, hata yapıyor. Hem de herkesin önünde!

2012 yılında 1001 Çiçek Yayınevi tarafından baskıya giren ”Hiç Hata Yapmayan Kız”, hem bize hem de çocuklara çok değerli bir ders veriyor: Hata yapmanın güzelliği. Her şeyin kusursuz olmayacağını, bizim de hata yapabileceğimizi ve bunun çok normal olduğunu gösteriyor bize. Aynı zamanda hata yapmanın kimi zaman kötü sonuçlar doğursa da, kimi zaman da bizi rahatlattığını ve hayata başka bir pencereden bakmamıza olanak sağladığını gösteriyor. 6-10 yaş arası çocukların rahatlıkla okuyabileceği bu kitap, hata yapmanın getirdiği huzuru ve değişiklikleri eğlenceli bir dille bize anlatıyor.

 

Figen Değer

figendegerr@gmail.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here