Etkinlik Önerisi: Toplumsal Cinsiyet Eğitmen Eğitimi

0
102

Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) tarafından düzenlenen Toplumsal Cinsiyet Eğitmen Eğitimi; akran eğitimi modeli ile gerçekleştirilen ve cinsiyet konusunda, eşitsizlik, cinsel şiddet ile mücadele üzerine farkındalık yaratmak için yapılan yerel eğitimlerin yaygınlaştırılmasında aktif rol almak isteyen 17 – 29 yaş arası gençlerin başvurularına açık, iki aşamalı bir eğitim programı.

Programın ilk aşaması Nisan – Temmuz ayları arasında online (uzaktan) olarak gerçekleştirilecek. Online eğitimi eksiksiz tamamlayan katılımcılar, yüzyüze gerçekleştirilecek “Toplumsal Cinsiyet Eğitmen Eğitimi’ne” katılacak.

Eğitime başvuracak kişilerin programın iki aşamasına da eksiksiz katılımın önemli olduğunu göz önünde bulundurmaları gerekiyor. Eğitim programına katılmak istiyorsanız başvuru formunu en geç 5 Nisan 2018 Cuma günü, saat 18:00’a kadar doldurabilirsiniz. Başvuru sonuçları 18 Nisan tarihinden sonra başvuru sahiplerine duyurulacak.

Başvurular, başvuru formunun içeriği, coğrafi dağılım ve programa tam katılım kriterleri göz önünde bulundurularak değerlendirilecek.

Eğitim programına kimler katılabilir?

Eğitim programı; cinsiyet konusunda eşitsizlik, cinsel şiddet ile mücadele üzerine farkındalık yaratmak için yapılan yerel eğitimlerin yaygınlaştırılmasında aktif rol almak isteyen, 17 – 29 yaş arası gençlerin başvurularına açık.

Eğitim programı kaç aşamadan oluşuyor ve ne kadar sürüyor?

Eğitim programı iki aşamadan oluşuyor ve toplamda 4 ay sürüyor.

Eğitimin ilk aşaması Nisan – Temmuz ayları arasında online (uzaktan) gerçekleştirilecek ve 11 hafta sürecek.

Online eğitim süreci boyunca katılımcılarla her hafta yeni bir konu ve modül üzerinden tartışmalar yürütülecek. Tartışmalar okumalar, filmler, videolar gibi araçlarla beraber desteklenecek ve katılımcılarla küçük gruplar halinde her hafta düzenli online toplantılar gerçekleştirilerek mentorluk desteği sağlanacak.

Eğitimin ilk haftası 23 Nisan 2018 tarihinde başlayacak ve Temmuz ayının ilk haftasına kadar devam edecektir.

11 haftalık online eğitim sürecini eksiksiz tamamlayan katılımcılar, yüz yüze gerçekleştirilecek olan Toplumsal Cinsiyet Eğitmen Eğitimi’ne katılacaktır.
Toplumsal Cinsiyet Eğitmen Eğitimi bir hafta süreyle konaklamalı gerçekleşecek ve akran eğitimi metodu ile yoğunluklu olarak eğitmenlik becerileri konuşulacak. Eğitimden sonra eğitmenler (katılımcılar) sene içerisinde üniversitelerde bulunan TOG örgütlenmelerine yönelik Toplumsal Cinsiyet Yaygınlaştırma Eğitimlerini gerçekleştirecekler.

Yüzyüze eğitimin tarihi ne zaman?

Yüzyüze eğitim (Eğitmen Eğitimi) 2 – 9 Eylül 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. ü

Online eğitim sürecinde neler yapılacak, hangi konular konuşulacak?

Online eğitim sürecinde feminizm, cinsellik, şiddet, medya ve daha pek çok bağlamda toplumsal cinsiyet kavramları ve perspektifi konuşulacak.

Bu ve benzeri sorularınızın cevaplarını linke tıklayarak görebilirsiniz. Bunlar dışında sormak istediğiniz sorular için  genckadinfonu@tog.org.tr adresine mail atabilirsiniz.

Başvuru Formu: https://bit.ly/2ISZUG6

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here