Etkinlik Önerisi: Tiamat’tan Godzilla’ya Yarattığımız Canavarlar

0
51

İnsanlar açıklanamaz olayları ve karmaşık fikirleri sembolize etmek için hayallerinde birçok fantastik yaratık canlandırmıştır. En eski yazılı kaynaklarda görülen bu varlıklar, yüzyıllar boyunca hem kötülükleriyle -korkulan- hem de iyilikleriyle -saygı duyulan- güç simgeleri olmuşlardır. Düzen ve kaos, iyi ve kötü arasındaki kavga, tanrılar ve canavarlar aracılığıyla somutlaştırılmıştır. Canavarlar tanrılar tarafından yenilirler ve düzenin sürmesi sağlanır. Marduk Tiamat’ı, Zeus Typhon’u alt eder. Canavarlardan ejderha, hayat ve ölüm döngüsünün temsillerinden birisi olmuştur. Leonardo da Vinci’nin ejderha tarifi ve çizimi, Goya’nın ’Aklın Uykusu Canavarlar Yaratır’ adlı resmi, Picasso’nun yarı insan yarı boğa canavarları ve Borges’in ‘Düşsel Varlıklar Kitabı’ canavarlara olan ilginin sürekliliğinin göstergeleridir.

Dr. Işık Şahin tarafından yapılacak konuşmalarda, binlerce yıldır insanların dünyasında varlıklarını sürdüren canavarların çarpıcı dünyasının izi sürülecek.


18 Ocak Perşembe
Antik dönem yaratılış metinlerinde ve görsellerde canavarlar

19 Ocak Cuma
Yunan mitolojisinde canavarlar

25 Ocak Perşembe
Avrupa sanatında canavarlar

26 Ocak Cuma
Günümüzde canavarlar

Etkinlikler ücretsizdir. Katılımcı sayısı 60 kişiyle sınırlıdır. Ücretsiz etkinliklerde etkinlik davetiyesi atölye başlama saatinden 1 saat öncesinden Akbank Sanat Danışma’dan temin edilebilir.

Nerede: Akbank Sanat, Şehit Muhtar Mahallesi, Istiklal Cd No:8, 34435 Beyoğlu/İstanbul

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here