Engelli Oğlunun Anısına Yaptığı Heykelle Hepimizin Kalbine Dokunan Baba

0
355

Matthew Stanford Robison 1988 yılında dünyaya geldiğinde doktorlar, anne babası Ernest ve Anneke’ye oğlanın sadece birkaç saat yaşayabileceğini söylediler. Oksijen eksikliği ve doğumda yaşanan komplikasyonlar yüzünden Matthew aşırı düzeyde engellerle dünyaya geldi. Gözleri neredeyse görmüyordu, felçliydi ve sadece birkaç kelime konuşabiliyordu. Yine de bütün ihtimallere meydan okuyarak yaklaşık 11 yıl yaşadı ve 1999 yılında uykusunda hayata gözlerini yumdu.

2000 yılında Matthew’un mezarını bir mutluluk yerine dönüştürmek için baba Ernest ve kuzeni Susan Cornish, genç oğlanın cesaretinin anısına dokunaklı bir heykel yaptılar. Bu ilham veren heykel Matthew’u, bütün dünyevi yüklerinden kurtulmuş bir şekilde tekerlekli sandalyesinden gökyüzüne doğru tırmanırken resmediyor. Heykelin tamamlanmasından sonraki yıllarda Matthew’un mezarlığı, engellerle boğuşan insanlar için bir ilham kaynağı haline geldi.

“Matthew, onu tanıma ayrıcalığına sahip olmuş herkes için bir neşe ve ilham kaynağıydı. Hepimizi etkileyen muhteşem bir ruhu vardı. Bu dünyaya bir mucize olarak geldi ve bu dünyadan bir mucize olarak ayrıldı” diyor Matthew’un babası.

Oğullarının ardından engelliler için bir vakıf kuran aile, ihtiyacı olan araç gereçleri maddi olarak karşılayamayan engellilere yardım etmeyi ve onların da hayata katılmalarını sağlamayı amaçlıyor.

 

Kaynak: http://mymodernmet.com/matthew-stanford-robison-memorial/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here