Ebeveynler Ödev Yerine Oyunu Tercih Eder Mi?

1
1006
Bilim tam tersini söylerken insanların eğitim çıktıları anlamında ödevin önemli olduğunu varsayması çok yanlış.

Avustralyalı eğitim uzmanları, ebeveynlerin, ödevlerini bitirmeleri için çocuklarını saatler boyunca sıkıştırmak yerine onlara kitap okumayı tercih ettiklerini söylüyor.

Avustralyalı çocuklar haftada ortalama altı saat ödev yapıyorlar. Bu ödev süresi, gelişmiş ülkeler arasında Avustralya’yı beşinci sıraya yerleştiriyor. Ayrıca bu ödev süresi, OECD ülkeleri ortalaması olan 4.9 saatin de üzerinde.

Ve bu yüksek oran ülkede ters tepkilere yol açtığı için sayıları giderek artan okul ve ebeveyn, ödev döngüsünden vazgeçip öğretmenin zamanını maksimuma çıkarmaya ve ailelerin üzerindeki baskıyı kaldırmaya başladı.

Avustralyalı bir anne iki çocuğunu da ülkedeki bağımsız bir okula gönderme sebebi olarak ödevsiz okul kültürünü gösteriyor. Anne, bu okul kültürünün yedi yaşındaki oğlunun açık havada daha fazla oyun oynamasını ve çeşitli objeleri ölçerek, hikayeler yazarak ve el işi projeleri yaparak zaman geçirmesini sağladığını söylüyor.

“Hiç ödev olmadığı için minnettarız, çünkü artık ödeve uyum sağlayabileceğimizi, onunla baş edebileceğimizi zannetmiyorum.”

Ödev, oğlumun yapmaya başladığı güzel, doğaçlama ve yaratıcı şeyleri onun elinden alıyor. Oysa bence bunlar aslında esas eğitici olan şeyler.”

“Sıkılmak için de, kendi ilgilerini keşfetmeleri için de yeterli zamanları olmalı çocukların” diyor anne.

Bu sene kızının okulunu, ödev vermeyen başka bir devlet okulu ile değiştirenlerden biri olan iki çocuklu bir başka anne de şöyle diyor:

“Kızım ilk başlarda, ‘Ödevimin olmamasından çok endişe ediyorum. Sanırım öğrenemeyeceğim’ diyordu.”

“Ben kızımın gelişimini izlemek için ve liseye başlamadan önce ona bir rutin alışkanlığı sağladığı için ödeve çok değer veriyorum. Ama saatler süren çok fazla ödevden bahsetmiyorum. 10 dakika okuma ve 10 dakika birkaç matematik sorusu ya da yazı yazma.”

Bu sayede diğer aktiviteler için kızına bolca zaman kaldığını söyleyen anne, ailesiyle çok zaman geçirebilmesinin kızının eğitimine yardımcı olacağına inanıyor.

“Bir ebeveyn olarak oturup çocuklarınıza yardım etmek için zaman ayırmanız gerekmiyor. Bunu her ebeveyn yapamayabilir.”

Canberra Üniversitesi Dil ve Edebiyat Bölümü hocalarından Misty Adoniou’ya göre ödev okul eğitiminin sorgulanmayan bir parçası olsa da özellikle küçük çocuklar için daha iyi öğrenme sağladığına dair hiçbir bilimsel veri olmadığını dile getiriyor.

“Bilim tam tersini söylerken insanların eğitim çıktıları anlamında ödevin önemli olduğunu varsayması çok yanlış. Hele de ödev, öğrencilerin önemli bir bölümü için iyi bir şey değilken.”

Adoniou, öğretmenlerin ödevlere not vermeyi sevmediklerini çünkü ödevi gerçekten çocuğun yapıp yapmadığını bilmediklerini söylüyor. Adoniou’ya göre pek çok ebeveyn, ödevin aile ile geçirilen zamandan “çaldığı” saatlerden dolayı kendini kötü hissediyor.

“Çocukları ödev yapmaları için sıkıştırmak zorunda olma baskısı evdeki ilişkilere hiç de yardımcı olmuyor.”

Adoniou, bir ebeveyni ile birlikte sesli kitap okumanın küçük çocukların öğrenmesine çok yardımcı olacağını, bilgiye susamalarını sağlayacağını ve kelime haznelerini geliştireceğini söylüyor. Kendi ilgilerinin ve hayal güçlerinin peşinden gitmeleri de oldukça hayati bir önem taşıyor.

“Çocukların kendi başlarına doldurma becerisine sahip oldukları boş zamanlarını onlar adına doldurmaya çalışmakla çok fazla meşgulüz.”
Kaynak: http://www.canberratimes.com.au/act-news/more-parents-choose-play-time-over-school-activities-as-homework-value-debated-20150805-gis8s2.html

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here