Dünyayı Oyun Alanları Gibi Kullanan 15 Sokak Sanatçısı

0
53

Banksy ya da Space Invader gibi dünyaca tanınmış sokak sanatçıları, en yüksek etkiyi yaratmak için çalışmalarını şehirlerin en stratejik noktalarına yerleştirerek uzun yıllardır kent sakinleriyle oyunlar oynuyor. Aslında dünyanın her yerinde sanatçılar kendi sanat çalışmalarını sürekli olarak beklenmedik yollarla sokaklara entegre ediyorlar. Geniş ya da küçük ölçekli çalışan sanatçıların çalışmalarındaki teknikler ve araçlar farklılıklar gösterse de  hepsinin önemi bir ortak noktası bulunuyor: Alanı zekice kullanmak.

Ortak amaçları ise yetenekleriyle izleyicileri şaşırtmak ve neşelendirmek. İşte dünyanın dört bir yanında, çalışmalarıyla hepimizi etkilemeyi başaran yetenekli sokak sanatçılarının çalışmalarından örnekler.

Clet

Fransız sanatçı Clet Floransa’da yaşıyor ve çalışmalarını orada sürdürüyor. Şehrin sokak tabelalarını tuhaf karakterleriyle süslüyor.

Oak Oak

Fransız sanatçı Oak Oak, keskin gözleriyle her şeyden bir sanat eseri yaratabiliyor. Tıpkı eğri bir metal parçasına tekme atan Bruce Lee gibi.

Mark Jenkins

Bir halka açık sanat ustası olan Mark Jenkins, şehrin absürd yerlerine yerleştirdiği gerçek (!) heykelleriyle ünlü. En eğlenceli kısmı ise her şeyden habersiz yayaların şaşkın suratlarını izlemek.

Aakash Nihalani

Amerikalı Aakash Nihalani düz ve boş alanlar üzerine yaptığı parlak renkli çalışmalarıyla perspektifle oynamayı seven bir sanatçı.

Pao

Pao‘nun oyunsu sanat çalışmaları, gözden kaçan mimari öğeleri bir kanvas gibi kullanıyor. Genellikle barikat olarak kullanılan beton blokların renkli penguenlere dönüşmesi gibi.

Biancoshock

Biancoshock,  Web 0.0 isimli çalışmasında yarı terk edilmiş Civitacampomarano köyünü, internetin toplumu nasıl dönüştürdüğünün tartışıldığı bir platforma dönüştürdü.

Olek

Yarn-bombing (sokak örgü sanatı) uzmanı Olek, büyük toplumsal sorunlar hakkında konuşulmasını sağlamak için tığları kullanıyor. Aşağıda gördüğümüz “Sınırların Ötesinde Sevgi” isimli çalışmasında toplumsal çeşitlilik için verdiği cesur mücadele bunun bir örneği.

Felice Varini

Felice Varini’nin renkli, şaşırtıcı ve göz alıcı çalışmaları, ezber bozan bir görsel şölene dönüşüyor.

Filthy Luker

Şişme nesneler konusunda uzman olan sanatçı Luker’ın sokak sanatı saldırılarından kaçmak pek kolay değil! Şaşırtıcı ve oyunsu çalışamaları, hepimizin içindeki çocuğu ortaya çıkaracak cinsten.

Ernest Zacharevic

Ernest Zacharevic, resim ile üç boyutlu objeleri birleştirmesiyle tanınan bir sokak sanatçısı.

Above (Tavar Zawacki)

Amerikalı  Above (Tavar Zawacki), Zamanlama Her Şeydir isimli çalışmasına en doğru yeri bulmak için tam yedi ayını harcayan bir sokak sanatçısı. Bu çalışmadaki en önemli unsur sabır. Çünkü gerçek etki ancak gölge doğru yerde oluştuğunda ortaya çıkıyor.

Slinkachu

Kimse minyatür sanatını Slinkachu kadar güzel yapamıyor. Genellikle günlük hayattan objeleri kullanan sanatçı için kırık bir şişe, bambaşka bir hikayenin yaşandığı bir sahneye dönebiliyor. Tıpkı “Anne” isimli çalışmada olduğu gibi.

SpY

SpY, İspanya’daki bu binanın ön cephesine 150 sahte güvenlik kamerası yerleştirdi. Uzaktan duvarın üzerine yapılmış bir resim gibi görünen kameralar, hiçbir şeye bakmıyor ama her şey izliyor izlenimi veriyor insana.

Levalet

Fransız sanatçı Levalet, posterleri, kentsel öğeleri “dekore etmek” için yenilikçi bir şekilde kullanıyor. Sanatçının çalışmalarında her zaman biraz mizah ve ironi bir arada bulunuyor.

Brad Downey

Brad Downey, Roma sokaklarında yaptığı bir çalışmada, gündelik bir objenin yavaş yavaş kaybolmasını sağlıyor: Kitapların. Bu proje, etrafımızdaki nesnelere nasıl bir gözle baktığımızı sorgulamamızı sağlıyor.

Kaynak: https://mymodernmet.com/street-artists-public-art-installations/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here