Bir Fotoğrafçının Down Sendromlu Çocukların Fotoğraflarını Çekmesinin Yürek Burkan Sebebi

0
3225

Fotoğrafçı Julie Willson, down sendromunu çok yakından bilen birisi. Kız kardeşi Dina bir down sendromlu. Willson, Dina ile birlikte büyüme şansını yaşadığı için hayatına olağanüstü bir güzellik kattığını düşünüyor.

“Dina, ailemizin başına gelebilecek en güzel şeydi” diyor Willson. “Bize koşulsuz sevginin ne olduğunu ve endişe yaşamadan yaşamanın nasıl bir şey olduğunu öğretti. İçine girdiği her odayı sanki aydınlatabiliyordu. İnsanlar onun tatlı ama inantçı kişiliğine hayranlık duyuyordu.”

Ne yazık ki Dina, dört yıl önce 35 yaşında kalp krizinden hayatını kaybetti. Doktorlar 7 yaşından fazla yaşayamayacağına inanıyordu. Dina yaşam süresi beklentisini ikiye katlamanın çok daha ötesine geçmesine rağmen yine de kardeşinin kaybı Willson için çok ağır oldu. Fotoğrafçı Willson, yaşadığı yası, tıpkı Dina gibi çocukların muhteşem fotoğraflarını çekmeye kanalize etti.

“Fotoğraflarımı, down sendromunun gerçek güzelliğini yakalayan bir sanata dönüştürmek istedim. Hayatta hiçbir şey down sendromlu insanlarla birlikte olmaktan daha fazla mutluluk veremez bana. Onlar insanı neşeyle doldurur ve hep gülümsetir.”

 

Willson fotoğraf çekimlerine başlayana kadar sarsıcı istatistiklerden haberdar değildi: “Çocukların annelerinden biri, çocuğunun down sendromlu olabileceğini öğrenenler arasında kürtaj oranının yüzde 92 olduğunu söyledi.”

 

O andan itibaren fotoğraf projesinin ana amacı tamamen değişti. Daha önce amacı sadece down sendromluların güzelliğini göstermek olan Willson artık bu sayının azalmasına yardımcı olmayı umuyor.

“İnsanların fikirlerini değiştirmek istiyorum” diyor Willson. “İnsanların bu çocukları görmelerini istiyorum. Ve down sendromu teşhisi koyulan bir bebeklerinin olacağını öğrenenlerin, her ne kadar korkutucu olsa da, aslında kelimelerin ötesinde bir güzellik yaşayacaklarını anlamalarını istiyorum. Eğer siz de bunu yeni öğrenmenin getirdiği duygusal iniş çıkışları yaşayan biriyseniz, lütfen şunu bilin: Bütün beklentilerinizi aşacak bir sevgiyle tanışmak üzeresiniz.”

 

237641281011912

Willson, on her wedding day, with her husband and sister, Dina.
Düğün gününde Willson, eşi ve kız kardeşi Dina ile birlikte.

 

 

Kaynak: http://www.popsugar.com/moms/Kids-Down-Syndrome-Photo-Series-38930246?stream_view=1

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here