Beyin Taramasından Sanat Yaratan Bilim İnsanları

0
7416

Bilim insanlarının sanatçı olamayacağını düşünenlerdenseniz o zaman Dr. Greg Dunn ve Dr. Brian Edwards’ın çalışmalarına yakından bakmalısınız. Bir nörobilimci ve bir fizikçi, “şimdiye dek yaratılan en esaslı otoportre çalışması,” olarak tanımladıkları şaşırtıcı bir sanatsal seri yarattılar. Bu seriyi yaratırken beynin içine kelimenin tam anlamıyla giren bilim insanları, beynin ince bir dilimini 22 kat büyüttüler.

500,000 nöronun arasında gezinerek yarattıkları görüntülerin tamamlanması iki yılı aldı. Ulusal Bilim Vakfı’ndan aldıkları bağışla bu proje için özel bir teknoloij geliştiren Dunn ve Edwards, kendi yarattıkları özel teknolojiyle beynin yüzeyinin yansıtıcılığına müdahale ettiler. Beynin farklı bölgeleri elle boyandı ya da dijitalleştirildi, ardından Edwards tarafından yaratılan bir bilgisayar programı kullanılarak zihnimizin bilgiyi işleme alırken yaşadığı karmaşık koreografi sergilendi.

Bu tasarımları slaytlara basan ikili, sanatsal yansıtıcılığı artırmak için 1,750 altın yaprak levha ekledi. Şaşırtıcı güzellikteki sonuçlar beynimizin aktivitesinin hassas akışını ve dengesini gösteriyor. Dunn ve Edwards bu projeyi yaratma amaçlarını, “Evrende bilinen en olağanüstü makinenin varoluşumuzun özünde yattığını ve insanlığın ortak kökenini oluşturduğunu göstermek istiyoruz” diyerek anlatıyor. 

greg-dunn-self-reflected-brain-02greg-dunn-self-reflected-Thalamus-and-Basal-Ganglia-1greg-dunn-self-reflected-cerebellar-foliagreg-dunn-self-reflected-reticular-formation-and-brainstemgreg-dunn-self-reflected-MidbrainPons-and-Brainstem-closeupgreg-dunn-self-reflected-visual-cortexgreg-dunn-self-reflected-Motor-and-Parietal-cortex-2greg-dunn-self-reflected-Brainstem-and-Cerebellum-1greg-dunn-self-reflected-Self-Reflected-in-White-Light

Kaynak: http://mymodernmet.com/self-reflected-brain-scientific-art/

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here