Bağış için Bir Daha Rahatsız Edilmek İstemeyen Veli: 100 Doları Alın ve Adımı Unutun

0
1296

Dallas bölgesindeki bir okulda anne ve babalar kek yapma, satma ve alma işini atlayıp doğrudan nakit para verebiliyor.

Dergiler, çikolata, kek, kokulu kalem, Atatürkçiçeği (poinsettia), hediye paketi kağıdı ve Noel ağaçları, son birkaç yılda Los Angeles’ta nakit sıkıntısı çeken devlet okullarına fon toplamak için düzenlenen etkinliklerde almam istenen –ve iki oğlumun satmasına yardım etmem- eşyalardan bazıları. Ve ben yalnız değilim. Ülke genelinde okula dönüş zamanı aynı zamanda fon toplama sezonunun da resmi başlangıcı.

Fakat bu hafta Teksas Rockland’daki anlayışlı bir veli-öğretmen birliği evlere, anne babaların tüm bu yardım yakarışlarından nasıl tükenmiş hale geldiğini anladıklarını gösteren bir dilekçe gönderdi. Üç çocuk annesi Dee Heinz, facebook sayfasında çocuklarının gittiği Dallas bölgesindeki bir okulun veli-öğretmen birliğinden gelen mektubu paylaştı. Velilerden bir fon toplama etkinliğine daha katılmalarını istemek yerine birlik, anne babalardan basitçe okula nakit bağış yapmalarını istiyor.

“Bu bağışçı, çocukları bir şeyler satma göreviyle kapı kapı dolaşmaya, para toplamaya ve eşya taşımaya göndermeye bedel olarak bunu gönderiyor” diye okuyor mektubu. Mektup şöyle devam ediyor:

“Lütfen, sizin yardımlarınız ve bağışlarınızla desteklenen veli öğretmen birliğini korumamıza, öğrencileri ve okulu destekleme hedeflerimize ulaşmamıza yardımcı olun.”

Birlik daha sonra velilere çeşitli seçenekler sunuyor. Veli, 15 dolar vererek kek satmaktan kurtuluyor ve eğer bir daha fon toplama konusunda rahatsız edilmek istemiyorlarsa 100 dolar vermesi yeterli oluyor. Mektupta, “Gerçekten hiçbir şekilde yardım edemeyeceğim. İşte benim adımı unutmanız için 100 dolar” seçeneği de var.

Heinz mektuba hayran olmuş. “Okulumuzun harika bir mizah anlayışına sahip olan veli öğretmen birliğini seviyorum. Bu form bize yedince sınıfa giden çocuğumuzla geldi” diyor. Birliği korumak için okulun adı kapatılan mektup, internette viral olarak hızla yapılıyor. Paylaşıldığından bu yana yüzbinlerce kez görüntülenen mektubu okuyan kimi veliler de kendi çocuklarının okullarından fon toplamak için istekleri yerine böyle bir mektup almak istediklerine dair dileklerini yazmış.

Popüler anne bloglarından Scary Mommy’nin yazarlarından Maria Guido da bu mektubu alkışlayan velilerden biri. “Bağış toplama ‘işi’ kontrolden çıktı. Ve çalışan bir velinin desteğinizi göstermeniz istenen bu tür ekstra etkinliklere katılabilmesi gerçekten zor” diye yazıyor.

Ebeveynlerin eğitim bütçelerindeki kesintileri doldurmak için düzenledikleri organizasyonlarla fon toplama işi 1.4 milyar dolarlık bir endüstriye dönüştü. Bir zamanlar yıllık mezuniyet töreni ya da sınıf gezileri için istenen yardımlar artık bilgisayarlar, yazıcılar, fen dersi malzemeleri, sanat ve müzik programları ve akademik materyal gibi temel ihtiyaçlar için de toplanır hale geldi.

ABD Eğitim Bakanlığı, veli öğretmen birliklerinin matematik ve İngilizce gibi temel derslerde kullanılan eğitim malzemeleri için yardım toplamasını yasaklamasına karşın zengin ailelerin çocuklarının gittiği bazı devlet okullarında, yardımcıların, çalışanların ya da teknoloji öğretmenlerinin maaşlarının finanse edilebilmesi için bağış toplanıyor. New York Times’taki bir makaleye göre New York’taki bazı veli öğretmen birlikleri personel maaşı ve malzemeler için yılda bir milyar dolar fon topluyor.

Times’ın “devlet özelleri” diye tanımladığı bu okullara kaydolan çocuklar, akademik materyaller, tablet bilgisayarlar ya da sorun çıkaran öğrencilerle ilgilenen öğretmen asistanları için toplanan yardımlara destek olamayan ailelerden gelen çocuklardan çok daha fazla avantaja sahip. Ve birçok aile yemek, bilgisayar alınması ya da kiralanması ve sanat öğretmeni için de para ödeyememiyor. Güney Eğitim Vakfı’nın 2014’te yaptığı bir çalışmaya göre, devlet okullarına kaydolan öğrencilerin yarısından fazlası yoksulluk sınırının –dört kişilik bir aile için yıllak 24 bin 250 dolar- altında yaşıyor.

Birden fazla çocuğa sahip orta sınıf anne babalar için okulların bağış toplaması, zaten hiç boş vakitleri de olmayan ebeveynleri finansal açıdan yıpratabiliyor. “Okullara yardımın ve çocuklarımı desteklemenin yanındayım ama okula giden üç çocuğunuz olduğunda müfredat dışı aktiviteler de yapıyorsanız bazen çok ‘basit’ bir bağış isteği bile benim becerebileceğim bir şey olmaktan çıkıyor” diyor Heinz Facebook’taki sayfasında.

PTAformMektupta çeşitli seçenekler var. Kek yapamayacak durumda olanlar bu malzemeler için harcayacakları 15 doları; çevresindekileri paket yapmak için çağırmak istemeyenler hediye paketi kağıtları için harcayacakları 25 doları; yüzme, koşma gibi herhangi bir aktiviye katılamayacak olanlar üzerinde çocuklarının adı yazan “ücretsiz” tişört için 50 doları; herhangi bir baloya katılmak istemediğini belirtenler yeni bir kıyafet için harcayacakları 75 doları; hiçbir şekilde yardım edemeyeceğini söyleyenler adlarının unutulması için 100 dolar gönderebiliyor. Son seçenek de “herhangi bir şey satmak, almak ya da bu formdan başka bir şey doldurmak zorunda kalmadığı için şükran duygulalarını ifade etmek isteyen” bağış miktarını kendisi belirleyen veliler için.

Kaynak: http://www.takepart.com/article/2015/08/28/nobody-wants-another-bake-sale-texas-ptas-funny-letter-goes-viral

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here